Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zprávy

JABLONEC NAD NISOU – Pokračovat ve své práci budou i v příštím roce terénní sociální pracovníci v Jablonci. „Terénní pracovník mapuje aktuální problémy v romských komunitách, zajišťuje dohled nad úklidem domů a okolí, placením nájemného atd., kontroluje stav a užívání bytů a snaží se pomáhat sociálně slabým v problematických situacích,“ uvedla Milena Jelínková, mluvčí jablonecké radnice.

MOST – Školáci z mosteckého Bloku 100 a jeho okolí získali prostory, kde se mohou ve volném čase scházet. V klubu jim pomohou se školními povinnostmi, budou se tam moci věnovat i svým zálibám. Klubovnu otevřelo Sdružení Romů města Mostu.

NĚMECKO – Tým rakouské televize ORF v reakci na zveřejněnou knihu Děti šlapou chodník natáčel v Česku skrytou kamerou v Chebu a okolí. Televizní tým sháněl k sexu děti mladší 14 let a nyní dal za pravdu autorce knihy Cathrin Schauerové. ORF narazila i na zprostředkovatele a pasáky, kterými jsou často přímo rodiče či příbuzní. Dále zveřejnila, že se nejedná pouze o Romy, ale také o děti z majoritní společnosti. Cena za nabízené děti se pohybuje kolem pětadvaceti eur.

BUDAPEŠŤ – Maďarský soud označil dva Romy za primitivní a z toho důvodu jim přiznal nižší odškodnění za neoprávněnou vyšetřovací vazbu, v níž strávili 15 měsíců za podezření z vraždy. Verdikt uvedl, že jsou spíš primitivní než průměrné osobnosti a místo dvou milionů forintů jim přiznal jen 1,2 milionu (téměř 150 tis. Kč). Proti diskriminujícímu rozhodnutí se Romové chtějí odvolat.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál