Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Romové proti neofašistům

U příležitosti Mezinárodního dne proti fašismu, antisemitismu a protiromství se konaly 9. listopadu v Bělehradě diskuse mezi nejvyššími představiteli romské a židovské komunity. Byla to reakce na stále se stupňující útoky proti Romům ze strany neofašistů.

Podobné akce se uskutečnily i v ostatních státech Evropy a Ameriky. Bělehradského summitu se zúčastnil předseda Židovské asociace Srbska a Černé Hory Aleksander Singer a Ljuan Koka z Romské národní rady.
„Chceme, aby to byl počátek komplexnější strategie. Evropští političtí lídrové se konečně musí probudit a přijmout skutečnost, že Romové jsou terčem neonacistických skupin,“ prohlásil člen Romského parlamentu Dragoljub Ackovič.
Výzkum rasově motivovaných trestných činů dosud spáchaných na Romech potvrzuje, že došlo k více než 200 vraždám, hlavně od roku 1990. Mnoho se jich událo v rámci etnických čistek v Kosovu. Další část se týká ilegálních zabití ze strany policistů, k nimž došlo v několika státech, včetně Slovenska a Řecka. Na předních místech celkového počtu vykázaných vražd figurují Rumunsko a Bulharsko, Německo, Rakousko a Velká Británie, kde letos zaznamenali rasově motivované zabití 15letého romského chlapce a symbolické upálení figurín romské rodiny v karavanu.
Pro Mezinárodní den Romů (8. března) použije mnoho organizací jako motiv různé symboly boje proti rasismu. Ten je v současné době rysem politiky nejednoho úřadu a ukazuje se tehdy, kdy úřady nechávají bourat romské chýše či masově deportují uprchlíky. „Politiku orgánů vnímáme většinou jako etnické čistky,“ podotknul Boris Muntyanu z Transevropské romské federace.
Romové z celého světa se poprvé setkají 1. srpna 2004, aby si připomenuli ztráty lidských životů během nacistické éry a vyjádřili znepokojení nad dnešním rasovým pronásledováním.
Romská komunita si připomene i 60. výročí zničení tzv. Zigeunerlager v Osvětimi. Součástí ceremonií bude čtení stovek jmen obětí, které zahynuly v době holocaustu a poválečných pogromů až dodnes.
„Je to, jako kdyby tato genocida pro Romy nikdy neskončila. Můj přítel Milan Lacko byl zavražděn v České republice a neustále počítáme další a další mrtvé,“ podotknul Ladislav Baláž, předseda Transevropské romské federace.

Jana Kabeláčová
(z podkladů Ustiben report)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál