|
Jsou Romové diskriminováni?
To je taková hloupost a nesmysl, že na to nebudu ani reagovat, řekl Václav Klaus v rozhovoru pro BBC, když přišla řeč na diskriminaci Romů. Je hezké, že prezident hájí čest své země a jde hlavou proti zdi. Není to však stejně legrační, jako by s vážnou tváří popřel fakt, že taxikáři okrádají cizince nebo že se u hranic lacino nabízejí lehké dívky? Což jsou další dvě věci, kterých si většinou cizinec na první pohled všimne.
Shrňme fakta: Na to, že jsou Romové diskriminováni, poukázaly opakovaně v posledních letech jak americký Kongres, tak nezávislé organizace Helsinki Watcha Amnesty International. Můžeme jim vytýkat, že znají situaci u nás jen z druhé ruky.
Jisté však je, že v posledním desetiletí země zažila brutální rasově motivované útoky na Romy. Zabit byl pan Berki, zemřel i Tibor Danihel. V posledním měsíci bílí mladíci sympatizující s nacismem rozehnali a zbili účastníky romské svatby. Představitelé Romů vypovídají (a proč jim nevěřit?), že se ve styku s většinovým etnikem cítí úzkostně a bojí se skinheadů.
Nezaměstnanost mezi Romy je odhadována na zdrcujících pětasedmdesát procent, v některých místech dosahuje osmadevadesáti procent. I když jsou výzkumy neoficiální (politická korektnost totiž zakazuje rozdělovat občany podle rasy). Je však zřejmé, že se Romové dožívají nižšího věku, mají menší podíl vysokoškoláků, žijí v horších hygienických podmínkách. (Většina nákaz úplavice či žloutenky vzniká
v ghettech, kam jsou vytlačováni.) Toto je situace nějakých dvou set tisíc lidí. To že není diskriminace?
Pohleďme na jiná fakta: Může snad někdo říci, že je u nás někdo utlačován zákonem? Vždyť samy britské úřady nedávno uznaly, že neexistuje důvod pro udělování azylu uprchlíkům z Česka. Romové mají u soudů i v médiích zastání. Poslední případ – firma nezaměstnala mladou ženu kvůli barvě pleti. Spustil se poprask. Žena práci má, firma platí odškodné. Rasisti jsou trestáni podle přísných norem. Nezaměstnaní Romové pobírají solidní sociální dávky. Stát se snaží
v rámci svých možností vytvářet programy lepšího vzdělání pro děti. Dobrovolné organizace pomáhají lidem, kteří se dostali ne svou vlastní vinou na sociální dno. To přece není diskriminace.
Měl tedy prezident pravdu, nebo neměl? Měl polopravdu.
Platí totiž oboje. Většina Romů žije v mnohem horších podmínkách než většina bílých obyvatel Česka. Zároveň na ně většina bílých obyvatel nevytváří zlý tlak. Naopak, řada institucí se jim snaží pomoci.
Donekonečna se vede spor o význam slova „diskriminace“. Jedna strana barikády volá: Romové jsou utlačováni, protože se mají špatně. Prezident Klaus se postavil na druhou, kde se křičí: Zákony platí pro všechny, o útlaku nemůže být řeč!
To není dobrá volba, neboť prezident by měl být nad barikádami. Lépe by odpověděl – Romové jsou po všech stránkách plnoprávnými občany. Nesmírná bída mnohých
z nich je však velkým problémem země. A musíme s tím něco udělat.
Martin Komárek,
MF Dnes, 12. 11. 2003
|