Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Prezident s oponenty nediskutuje, ale dává jim nelichotivé nálepky

„Myslím, že bychom měli diskutovat o seriózních datech a ne o politických formulacích Amnesty International, která pro mě není institucí, které bych věřil,“ prohlásil prezident Václav Klaus ve svém vystoupení pro britskou televizní stanici BBC. Reagoval tak na otázky moderátora o nekontrolovaném vývozu českých zbraní do konfliktních zemí. Právě Amnesty International (AI), která se celosvětově zabývá obranou lidských práv, před časem upozorňovala, že české zbraně se objevily například v Alžírsku, Angole, Kolumbii, na Srí Lance, v Zimbabwe či Jemenu.

Klaus označil obvinění z prodeje českých zbraní do krizových oblasti za urážku a důrazně je popřel. „Informace o těchto prodejích přitom čerpá AI z otevřených zdrojů, jako je vládní zpráva o ručních a lehkých zbraních, údaje z celních zpráv nebo z registru OSN,“ argumentuje koordinátor kampaně Control Arms Karel Dolejší z české pobočky AI. „Nejenže svým výrokem Václav Klaus zpochybnil všude po světě uznávanou činnost AI, ale i údaje české vlády či OSN. Z těch totiž vyplývá, že ČR letos a v letech minulých prodala zbraně do některých rizikových států, kde zuří nepokoje či občanské války.“
AI je celosvětové hnutí, které již od roku 1961 aktivně vystupuje na obranu a podporu lidských práv. Je nositelkou Nobelovy ceny míru za příspěvek k zajišťování půdy pro svobodu a spravedlnost, a tím pro mír ve světě. Organizace, jež má rovněž statut pozorovatele v rámci OSN, mj. upozorňuje na závazek ČR dodržovat Evropský kodex o obchodu se zbraněmi a dodává, že v poslední hodnotící zprávě Evropské komise byla ČR napomenuta za nedostatečnou implementaci této smlouvy. „Václav Klaus v poslední době rozdává rány na všechny strany. Nelíbí se mu český ombudsman, americká zahraniční politika, evropská ústava, též už i britský parlament a mezinárodní lidskoprávní organizace,“ řekl Dolejší. (Či prokazatelná existence diskriminace Romů v ČR, kterou ve zmíněném rozhovoru rovněž popřel, pozn. redakce). „Václav Klaus zpravidla s oponenty nediskutuje, ale rozdává jim nelichotivé nálepky – takže nejsem překvapen. Nejčerstvější údaje OSN o vývozu zbraní jsou podle něj údaji z let osmdesátých. Já si zase často nejsem jist, zda poslouchám Klause, nebo prezidenta z roku 1984,“ poznamenal koordinátor kampaně Control Arms.

Jana Sobotková,
www.ecn.cz

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál