Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Anketa1

Romská iniciativa Slovenska informovala, že momentálně žádá o politický azyl v České republice přibližně tisíc Romů především z východního Slovenska. Dalších tři sta je připraveno vycestovat do Belgie, Nizozemska a jiných západních zemí. Několika lidem jsme položili otázku:
Co soudíte o přílivu slovenských Romů do České republiky?

Anna Absolonová, Brno
Myslím si, že to není dobré. Slovenští Romové sem chtějí kvůli sociálním dávkám, protože na Slovensku mají asi mnohem nižší finanční přísun. Podle mne tam není rasismus a není ani tady. Alespoň jsem se s ním osobně nesetkala. Vždyť já v životě viděla tolik skinheadů, i v nemocnici na Pekařské, kde jsem uklízela! Bylo jich tam hodně. Bydlela jsem v domě, kde žili skinheadi. Nikdy se mi nic zlého nestalo. A pokud jde o práci: dokud jsem byla mladá a schopná dělat cokoliv, vždycky jsem ji sehnala.

Czeslaw Walek, ředitel kanceláře Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity
Nezdá se mi to tak tragické, jak prezentují média. Mluví se o tisíci Romech, kteří žádají o azyl. V médiích pak přišli s číslem 10 až 14 tisíc romských neazylantů za rok. Podklady analýzy pro tento počet ale nejsou jasné, aby se dalo říci, že počet migrujících Romů je opravdu tak vysoký. Počet žadatelů o azyl je podle mě únosný. Ani názory, že slovenští Romové ohrozí Romy české, nejsou podle mne oprávněné. Není jich tolik, aby české Romy diskriminovali. Co se týče azylových imigrantů, ti sociální dávky určitě pobírat nebudou. Co se týče práce, pracovali by pouze nelegálně, což není vůbec jednoduché. Mají tady velikou konkurenci Ukrajinců, kteří jdou za levnější prací. Mezivládní československá skupina má za úkol řešit otázku migrace slovenských Romů. Česká vláda tlačí na slovenskou vládu, aby migraci zamezila.

Jiří Daniel, krajský koordinátor Brno
Nelíbí se mi přístup a názory lidí z různých institucí a úřadů na místní nebo ministerské úrovni. Probíhá migrace slovenských Romů, tudíž se o tom píše jako o nově šířící se „nemoci“. Podívejme se do Alberta, Kauflandu či Carrefouru – hlavně u pokladen se tam mluví slovensky. Ale nejsou to Romové. Přišli ze Slovenska, požádali o povolení k práci a tudíž dostali i povolení k pobytu. To je v pořádku. Ale Romové, kteří jsou více vidět, najednou představují obrovský problém a mluví se o migraci slovenských Romů. Proč se nejedná o migraci všech Slováků, Ukrajinců a dalších národností?

Arpád Šaray, SRNM Brno
Myslím si, že pro Romy, kteří tady jsou vedeni téměř jako starousedlíci, to bude náročné a nedobré. Sociálky budou muset poskytnout nějaké finanční možnosti Romům, kteří sem přijdou. Tudíž se domnívám, že budou krátit sociální dávky českým Romům. Proč to vláda nezarazí? Proč tomu nezabrání? Vždyť začnou potíže především romským neziskovkám a úřadům, budou se stěhovat nelegálně ke svým rodinám. A to nejsou byty ani pro naše rodiny, které na ně čekají třeba patnáct let! Romové ze Slovenska budou žádat romské organizace o bydlení a pomoc, ale jak to máme řešit?

Josef Rafael, Brno
Myslím si, že na to česká společnost není připravená. A není to dobré vůči českým Romům. Romové, kteří tu žijí dlouho nebo se tady narodili, měli dost práce, aby si vytvořili nějaké podmínky. Protože je český národ tak nedůvěřivý k cizincům, myslím si, že to bude špatné. Navíc tady není ráj, všude se musí makat.

Milan Holub, Brno
Myslím, že na Slovensku je slabá ekonomika a chaos i v politice. Podmínky v České republice jsou lepší, na Slovensku jsou opravdu hrozné. I když je tady diskriminace, věřím, že je vezmou jako bratry. Vždyť jsme byli tak dlouho společný stát.

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál