Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Romen oslavil první výročí

PRAHA – Romský Obchůdek Romen oslavil 4. prosince první výročí svého vzniku. Hlavním bodem programu bylo čtení z knihy O velké Ramě a jiné příběhy od Agnesy Horváthové, kterého se ujala Iveta Demeterová a Helena Demeterová z Radia rota. Jan Slepčík je prokládal svými písničkami.

„Loňský vývoj přečkal naše očekávání, Obchůdek vzkvétá. Náš sortiment se stále rozšiřuje. Nejde nám však jenom o prodej, ale také o šíření informací o romské kultuře. I v tomto směru se nám daří, protože k nám často chodí děti z různých klubů a center volného času, kterým náš Obchůdek slouží jako malé romské muzeum," uvedla vedoucí obchodu Zuzana Wirthová.
Obchůdek vznikl jako charitativní projekt občanského sdružení RMosty. Pro zákazníky má připravený široký sortiment romských výrobků, romské a romistické literatury a hudebních nahrávek. Zároveň nabízí kontakty na dětská centra nebo nově na romskou pracovní agenturu, která zprostředkovává zaměstnání Romům.
V budoucnu se chtějí zřizovatelé Obchůdku více věnovat těmto akcím. „Jednou z prvních změn je právě ukončená oslava. Podobné kulturní večery totiž chceme opakovat. Nebude to zatím pravidelně, ale byli bychom rádi, kdyby tady mohlo jednou za čas proběhnout zase nějaké čtení nebo hudební posezení jako dnes,“ dodala Wirthová.
Obchůdek leží na velmi atraktivní adrese – v pražské Nerudově ulici. „Nájem nás dost finančně zatěžuje, ale my jsme schválně chtěli, aby byl Obchůdek Romen v místě spojeném s českou historií. Romská kultura by se neměla krčit na karlínských dvorečcích,“ řekla Wirthová.
Chod Obchůdku byl nedávno narušen krádeží. „Díky duchapřítomnosti naší prodavačky toho naštěstí moc nevzali. Přišli jsme pouze o pár věcí z přední místnosti, hlavně o hudební nahrávky. Kasa byla naštěstí zavřená. Nicméně si myslím, že je to celkem ironické, protože zloději byli Neromové,“ konstatovala na závěr Wirthová.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál