Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Rytmus za mřížemi

Romskou popovou kapelu Rytmus tvoří pětice mladých odsouzených vězňů, kteří si odpykávají svůj trest v Heřmanicích. U Romů je zvykem, že se muzika dědí, a tak každý z nich začal s muzikou už v dětství. Jsou to muzikanti srdcem i duší. Mají obsáhlý repertoár z převzatých i vlastních písní. Rytmus hraje v obsazení dvakrát syntetizér, kytara, baskytara a zpěv. Muzika je postavená na zpěvu, je dobře promyšlená, ucelená a je z ní cítit trend nové romské muziky. Poetika jejich romských textů je o životě, o lásce, pravdě a spravedlnosti. Aranž je postavena na jednoduchosti, ve které je muzikantský um, krása a melodie vyniká za podpory bohatého vokálního zpěvu. Swing v jejich podání je milý a zajímavý. Rytmus používá harmonii širokou, prolínají se v ní prvky romských akordů s jazzovými, ale zároveň i s moderní harmonií. Barva jejich zvuku je sametová, měkká, lehce vtíravá a jim slušivá.

Kapela zkouší dvakrát týdně. Celou skupinu muzika baví, spojuje je, jejich vztahy upevňuje i romství, které v sobě každý z nich má. Muzika jim dodává sílu, vyplňuje čas a pomáhá překonávat deprese a pobyt ve vězení. Tak nám to alespoň řekli oni sami.
Kapela pravidelně vystupuje v kulturních programech pro odsouzené o Velikonocích, Vánocích apod. Díky muzice se tak daří vytvářet vztahy, které by jinak možná mezi odsouzenými ani nevznikly. Rytmus ale hraje také pro lidi z Heřmanic a okolí, kteří si je přijdou poslechnout do věznice. Na otázku, zdali si je jednou budeme moci poslechnout třeba i na nějakém festivalu nám muzikanti odpověděli, že to neplánují, protože každý z nich má jiný trest a tudíž i jinou dobu propuštění z vězení. Zato však chtějí vydat vzpomínkové CD.
(gh)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál