Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   V Divadle Bolka Polívky se sešli zástupci národnostních menšin žijících v Brně

Brno – Předvánoční koncert s názvem Žijeme v jednom městě se konal 10. prosince v Divadle Bolka Polívky v Brně. Během večera, který pod záštitou primátora Petra Duchoně pořádalo folklorní sdružení Púčik, se divákům představily soubory, kroužky a sólisté národnostních menšin žijících v Brně. Diváci viděli pěvecká, taneční a recitační vystoupení zástupců řecké, maďarské, jihoslovanské, polské, slovenské, bulharské a ruské obce. Romy na přehlídce prezentovalo Společenství Romů na Moravě a jeho taneční soubor Terne čhaja.

Šlo o vystoupení souborů nejvýznamnějších brněnských minorit, které svojí činností přispívají k obrazu Brna jako multikulturního města. Zástupci jediného českého souboru na přehlídce, Brněnského Valášku, na ní chlebem a solí vítali ostatní účastníky. Některé obce, například bulharská, byly zastoupeny více kroužky či kategoriemi. Každé představení uvedl krátký vstup moderátorky, ve kterém informovala o obsahu vystoupení, historii menšiny v ČR a také o jejich vánočních zvycích.
Publikum, které bezezbytku zaplnilo celé hlediště, oceňovalo bouřlivým potleskem každé vystoupení. Největší ohlas však vzbudilo taneční představení malých členek Lycea Řekyň, z nichž mnohé neuměly ještě ani pořádně chodit, natož tancovat. Svou vysokou profesionalitou naopak zaujalo folklorní sdružení Púčik, které předvedlo klasické slovenské tance, doprovozené živou hudbou.
„Romové o Vánocích zpívají, tancují a myslí na své blízké, kteří už nejsou mezi nimi,“ zaznělo na úvod vstoupení romského souboru Terne čhaje ze Společenství Romů na Moravě. Na programu byl za doprovodu zpěvu a elektrických kláves čardáš a poté hudební sólo mladé zpěvačky a klávesisty.
Během přestávky mohli návštěvníci ochutnat národní jídla jednotlivých obcí. Romové nabízeli své klasické kynuté smažené koblížky – pampušky. A každý host ještě předtím dostal hned při vstupu leták, s recepty na přípravu některých z jídel.
Závěr předvánočního koncertu patřil všem účinkujícím: společně zazpívali píseň Narodil se Kristus pán.

Zuzana Labantová
Foto: autorka

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál