Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Neonacisté pochodovali Brnem

BRNO – Střed města Brna si vybralo na 1. máje pro demonstraci své síly jedno z neonacistických skinheadských uskupení – Národní odpor. Na povel se před hlavním nádražím seřadily asi čtyři stovky skinheadů pod praporem s parafrází hákového kříže. Krátce po poledni se pochmurný průvod vydal Masarykovou ulicí směrem na náměstí Svobody a kolem kostela sv. Jakuba zpět.

Svůj odpor k neonacistickému pochodu Brnem se rozhodlo dát najevo sdružení Antifašistická iniciativa 1. máje. Asi tři stovky mladých lidí se sešly kolem 11. hodiny na náměstí 28. října. Hesla jako Bolševismus – fašismus, stejná špína, stejný hnus dávala jasně najevo, že většina z nich se hlásí k myšlenkám anarchismu. Účastníci dali svůj odpor k rasismu a fašismu najevo také trasou průvodu – vyrazili ulicí Francouzskou a pokračovali Cejlem, tedy místy, kde žijí převážně Romové. Z nich se sice k průvodu připojilo jen několik mladých lidí, ale jiní dávali z oken potleskem a povzbudivými výkřiky najevo, že antifašistická demonstrace má jejich sympatie.

Mezi třináctou a čtrnáctou hodinou průvod antifašistů dorazil na Moravské náměstí, kde měl být ukončen. Tady došlo k menší potyčce s policií, když demonstranti zamířili směrem k náměstí Svobody, aby provedli symbolickou blokádu ulic proti pochodu neonacistů. „V žádném případě jsme se nesnažili vyvolat potyčky s policií, šlo nám jen o symbolickou blokádu,“ poznamenal organizátor demonstrace Otto Wolf. Krátce po druhé hodině se antifašisté začali postupně rozcházet. Roman Růžička

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál