Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Vánoce v Betlémě očima Mirvat

Českými a moravskými městy zní vánoční koledy. Zpívá se v nich o Betlémě, v němž se narodil Ježíš. Napadlo mne, jak prožívají lidé vánoční svátky právě tam, v městě, které je v dnešní době zmítáno politickými nepokoji, násilím a nesvobodou. Proto jsem položila pár otázek své dobré přítelkyni z Palestiny, Mirvat Abu Jiries.

Jak důležité jsou pro Vás Vánoce?
Vánoce jsou v Betlémě nejdůležitější událostí v roce. Slaví se vlastně natřikrát. Nejprve probíhá oslava po západním způsobu, podle gregoriánského kalendáře tedy 25. prosince. Pravoslavní je pak slaví 6. ledna podle staršího, juliánského kalendáře a konečně podle arménského kalendáře se Vánoce slaví 19. ledna.

Jakým způsobem probíhají vánoční oslavy?
Nejzajímavější součástí vánočních oslav v Betlémě jsou štědrovečerní přehlídky, při nichž palestinští skauti pochodují středem města na Mangerské náměstí. Tam se pak koná slavnostní mše, při níž lidé zdraví patriarchy při příchodu z Jeruzalému. Vrcholem oslav římskokatolického Štědrého večera je půlnoční mše. Ta se slouží za přítomnosti církevních hodnostářů a diplomatů. Večer se lidé sejdou na Mangerském náměstí a poslouchají vánoční koledy v podání pěveckých souborů a orchestrů.

Podepsala se politická situace na duchu Vánoc?
Vzhledem k dnešní politické situaci se z Kristovy země zvané Betlém duch Vánoc takřka vytratil. Mnoho rodin si nemůže dovolit koupit svým dětem nové oblečení ke sváteční večeři či dárky. K dostání jsou pouze základní potraviny, nemluvě o bonbonech, vánočním cukroví nebo čokoládě. A pokud se nějaké to cukrle objeví na slavnostní tabuli, není jich moc, protože jeden z rodičů, popřípadě oba, jsou často nezaměstnaní. Rodiče se po psychické stránce cítí velice špatně, protože ani v tento sváteční čas nemohou splnit dětem jejich přání.
Ani na návštěvy se nejezdí jako dřív. Mnoho silnic je zataraseno a k příbuzným se nedostanete ani autem, pokud žijete v městské zóně C. To znamená, že na návštěvu musíte jít pěšky i v dešti. Při tomto zdlouhavém cestování, kdy je povoleno maximálně třikrát přestoupit, člověk nesmí zapomenout ani na hodiny strávené na kontrolních stanovištích. Lidé tak nemohou zastávat své společenské ani rodinné povinnosti.

Jana Kabeláčová
Foto: autorka

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál