Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  z policejní kroniky

Žďáru nad Sázavou – Napadení občanem romské národnosti ve Žďáru nad Sázavou ohlásil na služebnu městské policie místní občan. „Rom na poškozeného zaútočil v prostoru Žižkovy ulice a podle jeho výpovědi ho zbil a sebral mu brýle a čepici, které po něm následně mrštil. Na místo se ihned dostavila naše i policejní hlídka. Vzhledem k tomu, že stěžovatel je nám známý člověk, s nímž už jsme řešili nějaké problémy, je těžké říci, jak vážný konflikt opravdu byl. Případ následně převzala Policie ČR,“ popsal incident zástupce šéfa žďárských strážníků.

Děčín – Padesát děčínských Romů podalo žalobu na neznámého pachatele a děčínského zastupitele za ODS, vydavatele týdeníku Princip Pavla Panenku. Nelíbil se jim článek Zažíváme nový druh teroru? V něm si v říjnu jejich čeští sousedé stěžovali na nepořádek kolem domů, kde žijí a který jim připomíná Chanov. Podle manželky vydavatele nejde o rasismus, ale o popisování nepořádku: „Manžel byl kvůli článku podat vysvětlení na policii a tím kauza zatím skončila. Nejsme v žádném případě rasistické noviny, spolupracujeme s Romy často. Ověřili jsme si, že nájemníci, kteří článek napsali, mají s Romy opravdu problémy.“

Bojkovice – Necelou hodinu po novoroční půlnoci dva 19letí muži z Bojkovic na Uherskohradišťsku vyhrožovali smrtí místní romské rodině. Výhrůžky křičeli z ulice do otevřeného okna domu. Aby zdůraznili, že své počínání myslí vážně, nakreslili přitom do sněhu dva hákové kříže. „Jasně tím propagovali hnutí směřující k potlačení práv člověka,“ sdělil uherskohradišťský policejní mluvčí. Policejní rada výtržníky obvinil ještě z násilí proti skupině obyvatel i z hanobení rasy a národa.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál