Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Lidem bez domova rozdávali aktivisté na České ulici v Brně jídlo

Dvě várnice jídla rozdala v první lednovou sobotu brněnským bezdomovcům necelá desítka aktivistů skupiny Jídlo místo zbraní. Najíst se přišlo asi třicet lidí bez střechy nad hlavou – někteří si k první porci přidali, další si jídlo brali také s sebou v přinesených nádobách, a tak se rozdalo bezmála šedesát porcí veganské polévky.

„Asi tři čtvrtiny z těchto lidí chodí pravidelně, většinu jich tedy za ty dva roky, co jídlo v Brně rozdáváme, známe,“ říká aktivista Nesehnutí Dušan Rosenbaum, který se na práci skupiny Jídlo místo zbraní podílí. Přestože byla strava už tradičně bezmasá (aktivisté se při pomoci potřebným nechtějí podílet na zneužívání zvířat), obdarovaní si na její kvalitu nestěžují. „Dělávají si legraci, že jim tam chybí maso. Ale pak si chválí, že dostávají zdravé jídlo,“ popisuje Dušan. „Mezi bezdomovci, kteří se chodí najíst, je i jedna vegetariánka, takže je ráda, že vaříme bezmasé pokrmy,“ vysvětluje aktivista. Tentokrát dobrovolníci bezdomovcům nabídli „drškovou“ polévku: suroviny, tedy především sojové maso, brambory a koření, získali buď darem, anebo nakoupili za darované peníze. A aby zabránili zbytečnému plýtvání potravinami, upřednostňují výrobky těsně před koncem záruční doby. „Kromě hlavního jídla vždy skupinka lidí přinese také napečené veganské buchty jako zákusek,“ dodává Dušan.
Rozdávání jídla, které probíhá pravidelně první sobotu v měsíci na České ulici naproti hotelu Avion, využívá obvykle na třicet bezdomovců. „Existují samozřejmě extrémy. Když prší, přijde jich třeba jen osm, jindy se ze dvou várnic nedostane na všechny, ale to byl pouze jeden ojedinělý případ,“ vysvětluje Dušan. Jídlo se většinou rozdá během půl hodiny, přicházejí si pro ně dospělí všech věkových kategorií – odhadem od pětadvaceti let výše. Ani první letošní rozdávání nebylo výjimkou: odlišovala je snad jen novoroční nálada a přání, aby akce dobrovolníků pokračovaly i letos. To aktivisté ostatně plánují. „Domluvili jsme se na spolupráci s Novým prostorem, kde se budou jednou až dvakrát do měsíce konat filmové projekce, připravují se počítačové kursy a výuka základní práce s internetem. Když bude zájem, mohla by probíhat také výuka jazyků nebo výtvarný kroužek,“ říká Dušan Rosenbaum.
Brněnská skupinka Jídlo místo zbraní funguje od května roku 2001; její první akce byla součástí demonstrace proti zbrojařskému veletrhu IDET a měla upozornit na paradoxní situaci, kdy vlády většiny zemí světa ročně vydávají miliardy dolarů na nákupy nových a účinnějších zbraní, zatímco ve světě hladoví miliony lidí. Dobrovolníci navazují na činnost seskupení Food Not Bombs, které bylo založeno roku 1980 v Bostonu, a které v současnosti tvoří na dvě stě samostatných skupin po celém světě. Každá z těchto skupin připravuje pravidelně teplá veganská nebo vegetariánská jídla, jež rozdává potřebným. Aktivisté brněnské skupinky fungující při Nesehnutí rozdávají jídlo pravidelně každou první sobotu v měsíci od Mezinárodního dne vegetariánství v říjnu 2001; příští rozdávání tak připadá na sobotu 7. února.

Jana Sobotková
www.ecn.cz

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál