Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Odmítl lékaře kvůli jeho barvě pleti

PRAHA (ror) – Kandidát Sládkovců v parlamentních volbách odmítl ošetření lékaře kvůli barvě jeho pleti. „Požaduji ošetření od lékaře bílé pleti,“ prohlásil 29. května Petr Kalinovský, třetí na pražské volební kandidátce republikánů Miroslava Sládka (RMS).

Kalinovský byl napaden v tramvaji anarchistou a na záchrance měl službu Danilo Elvir, původem z Nikaraguy. „Mrzí mě to, chtěl jsem mu pomoci. On ale trval na svém a odmítal vysvětlit, proč zrovna já mu vadím,“ poznamenal lékař. Kalinovského postoj označil za hanebnost. „Zvláště 4lověk, který je politikem a usiluje o zvolení do parlamentu, by si měl takovéto rasistické projevy odpustit,“ dodal. Podle šéfa pražské záchranky Zdeňka Schwarze je Elvir velice kvalitní lékař: „U záchranky pracuje už několik let. Má několik atestací a ovládá několik světových jazyků.“
Kalinovský má skinheadskou minulost a účastnil se akcí ultrapravicového Národního odporu. Vedoucí sekretariátu Sládkových republikánů Martin Zbela prohlásil, že na Kalinovského argumentaci nevidí nic špatného. „Žijeme v demokratickém státě. Každý má tedy právo vybrat si lékaře a záleží jen na něm, podle jakých kritérií.“ Podle mluvčí pražské policejní správy Kamily Styblíkové nelze vyloučit, že se Kalinovský dopustil trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení, Elvir jej však žalovat nehodlá.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál