Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Bulharská policie podnikla razii na Romy

Sofie (jk) – Lidskoprávní organizace Nadace Romany Bacht, Bulharský helsinský výbor, Projekt Lidská práva a Evropské středisko pro práva Romů svolaly 21. ledna tiskovou konferenci věnovanou policejní razii na romskou čtvrt Fakulteta v Sofii. K razii došlo dvakrát: 16. a 20. ledna. Zástupci všech čtyř organizací vyjádřili rozhořčení nad nezákonným počínáním policistů i znepokojení, že případy policejního násilí na Romech se stávají běžnou praxí.

V pátek 16. ledna odpoledne se dvoučlenná hlídka z 3. policejní stanice pokoušela dopadnout Romy, kteří pokáceli strom v lesíku na okraji čtvrtě Fakulteta. Policistům se je však nepodařilo chytit. Assen Toškov Zarev si v tu dobu hrál se svými pěti dětmi před domem. Policisté k nim zamířili, a když se od nich o Romech na útěku nic nedozvěděli, pustili na ně policejního psa. Ten muže dvakrát kousnul do nohy. Policisté pak začali muže před dětmi bít a vytáhli zbraně, kterými mu vyhrožovali. Policisté ho pak donutili, aby si lehl tváří k zemi a nasadili mu pouta. Odvedli ho do lesíka, ale na prosbu sousedek ho pak pustili. Mnoho svědků posléze vypovědělo před vyšetřujícím týmem Nadace Romany Bacht, že policisté ženám vyhrožovali zbraněmi.
O čtyři dny později, 20. ledna ráno, dorazila policejní auta do čtvrti Fakulteta. Mnoho vystrašených obyvatel již opustilo své domovy a ty, kteří zůstali, policisté zatkli a odvedli k výslechu na 3. policejní stanici. Celkem zatkli na 20 osob, aniž by na ně úřady vydaly zatykač. Romové poté vypověděli, že policisté rozbili vybavení domů, do nichž vpadli za jejich nepřítomnosti a zbili jednu starou ženu. Policisté se k nim navíc chovali arogantně, špatně s nimi zacházeli a uráželi je kvůli romskému původu. Podle postižených se jednalo o trestní výpravu ze strany policie.
Právní tým Nadace Romany Bacht obdržel svědecké výpovědi o spáchaných zločinech a zaslal je Kanceláři vojenského prokurátora pro Sofijský okres, ministerstvu vnitra, sofijskému ředitelství ministerstva vnitra a sofijské 3. policejní stanici. Dozvěděla se o tom nejen média, ale i některá velvyslanectví se sídlem v Sofii.

Z podkladů Roma Daily News

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál