Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  V Mikulově ani perly nesbírají

V mikulovském amfiteátru se v sobotu 17. července odpoledne a večer uskutečnil první festival romské kultury. Zmiňujeme se o něm též na jiné stránce našich novin. Mohl se uskutečnit díky několika sponzorům z Mikulova a díky bezkonkurenční aktivitě Alexandra Vilhema a jeho přátel z Mikulova a Brna.

Na festivalu vystoupili tři romské kapely a herci, zpěváci a tanečníci divadla Romathan z Košic. Všichni bez rozdílu odvedli prvotřídní profesionální výkon, srovnatelný s jinými kapelami nejzvučnějších jmen v naší zemi.
Gulo čar s plným nasazením se rozhodně vyvíjí kupředu i ve svém aranžmá, kde až dosud mělo jisté rezervy. Na souhře muzikantů se zpěváky a zejména s jejich hlavní zpěvačkou Irenou Horváthovou to bylo znát. Ve svém žánru nemají v republice konkurenci.
Kapela Eugena Horvátha, rovněž z Brna, sází na folklorní podání čerpající z toho nejlepšího, co mohou moravští a čeští romští muzikanti nabídnout. Spolupráce s Gejzou Horváthem, muzikantem a skladatelem, tentokrát však jako zpěvákem, se ukázala mimořádně šťastná a povedená. Obohacení šlo do polohy humoru a vtipu, který nebývá častým hostem v podobných vystoupeních folklorních souborů. Klarinetová sóla páně Krajčovičova bez diskusí dokládala skvělou a vyrovnanou úroveň celého souboru.
Skupina Šarm s převahou příslušníků rodiny Lázoků předvedla dobrý a profesionální výkon, tradičně se držící osvědčených přístupů, využívajících i taneční prvky. Teprve potom diváci z hlediště předváděli často úžasné taneční kreace na tóny této muziky. V Mikulově to byl rozhodně úspěšný večer naplněný skvělým kulturním zážitkem.
Asi 300 diváků však bylo možno rozpoznat jen jako diváky z 95 procent výhradně romské provenience. Škoda!
Mikulovští občané trávili svůj čas u vody. Večer však mohli přijít a využít mimořádné příležitosti něco se dovědět o romské kultuře ve vrcholném podání. Nepřišli!
Když jsem odpoledne hledal amfiteátr, kde festival probíhal, jedna mladá dívenka na můj dotaz dodala: „Aha, tam sú ti Cigáni!“ Lidé v Mikulově o festivalu věděli. Zdá se, že překonat letité bariéry nebude jen generačním problémem.

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál