Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Drobničky

OSTRAVA – První schůzku k problematice lichvářských půjček uspořádalo 7. června občanské sdružení Vzájemné soužití v Ostravě. Zájem o ni projevila více než desítka Romů, představitel mezinárodní organizace – Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, zástupci policie, města, neziskových organizací aj. Policie odhaduje, že jen v Ostravě mohou být desítky lichvářů, kteří především nezaměstnaným Romům půjčují peníze až na stoprocentní úrok a zpátky je dostávají výhrůžkami a násilím. Zástupce moravskoslezského hejtmana řekl, že se o problému dověděli teprve nyní a musí ho začít řešit.

JIRKOV – Zastupitel radnice v Jirkově na Chomutovsku Bedřich Fryč dostal počátkem června pěstí od Romů, kteří si trénovali karate na soukromém plotě. Věc oznámil Policii ČR. Útočníci se pokoušeli vše svést na rasistické urážky ze strany zastupitele, ale nepochodili. Fryč je učitelem místní základní školy a vedoucím Centra ekologické výchovy při škole, které navštěvují také romské děti.

OSTRAVA – Čelní sklo lokomotivy a následně strojvůdce zasáhl kámen, který hodil 4. června nezletilý chlapec. Podle severomoravské policejní mluvčí se čelní sklo lokomotivy roztříštilo a strojvedoucímu způsobilo povrchní oděrky na tváři a šok. Muž vypověděl, že viděl vedle kolejiště romského chlapce s kamenem v ruce. Zatroubil na něho, ale hoch kámen hodil přímo proti němu. Strojvedoucí dopravil cestující do nejbližší stanice a požádal o přivolání lékařské pomoci a policie. Policie sice ví, kdo je pachatel, ten však krátce po incidentu i s rodiči zmizel z místa bydliště.

KRUPKA – Na 60 dětí se zúčastnilo oslav Mezinárodního dne dětí, které připravilo občanské sdružení Amare zabývající se v Krupce na Teplicku volnočasovými aktivitami pro romské děti a mládež. O příjemnou atmosféru se zasloužily romské hudební skupiny Černá slza a Naděj, taneční skupina Aukel a děti z Občanského sdružení Duchcov. Na sladké ceny pro vítěze soutěží přispěli romští podnikatelé, Městský úřad v Krupce poskytl zdarma prostory pro uspořádání akce.

BRATISLAVA – „Jde o nejchudší a nejméně vzdělanou komunitu s největší měrou ezaměstnanosti, která v některých regionech dosahuje až sta procent,“ tak charakterizoval komisař Rady EU pro lidská práva Alvargil Robless postavení Romů na Slovensku, když tam zavítal na červnové zasedání společného parlamentního výboru EU a Slovenska. Robless zaznamenal rovněž hlubokou nedůvěru mezi majoritní společností a Romy. Podle odborníků lze částečně situaci zlepšit různými praktickými projekty, které by financovala Rozvojová banka Rady Evropy.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál