Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Zveme vás na výstavu : Tajemná Indonésie – Tamtamy času

Už jen do 29. srpna bude otevřená tato ojedinělá výstava v brněnském Paláci šlechtičen na ul. Kobližná 1.
Výstava již sklidila obrovský úspěch v pražském Národním muzeu a na zámku v Českém Krumlově. Z Brna se přestěhuje do Slovenského národního muzea v Bratislavě. Expozice představuje historické materiály pořízené cestovatelskou dvojicí Hanzelka – Zikmund, dále Miroslavem Stinglem a zejména pak nejaktuálnější materiály z cest Rudolfa Škvaříčka, autora výstavy.

„Výstava je zcela ojedinělá díky neuvěřitelně širokému záběru. Najdeme zde unikátní etnografické předměty (pětimetrové rituální totemy bisj, válečné štíty, obrovské iniciační masky, bojové oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky a zdobení…).“

Co se můžete dozvědět o tajemné Indonésii?
- Kmen Ketengban umí počítat do deseti. Nejprve sčítá ohnuté prsty ruky (tedy obráceně než my). Na číslovky 6, 7, 8, 9 a 10 ukazuje pravá ruka na levou ve výši zápěstí (6), předloktí (7), lokte (8), paže (9) a ramene (10).
- Dětem z kmene Korowai, jehož příslušníci si staví chýše až ve výšce 40 metrů nad zemí, se dává jméno až po roce života. Dřív to nemá smysl, mnoho jich umírá.
- Marind-Anim „loví“ lebky, kdykoli se narodí dítě. Novorozeně musí dostat jméno, a to může získat jenom tak, že se odejme někomu jinému. Je třeba zabít člověka a s lebkou zabitého odevzdat novorozenci i jeho jméno. Lebka bez jména, lebka neznámého člověka, by ovšem nemohla posloužit. Jako oběť přicházeli v úvahu jen lidé z blízkého sousedství. (…) Hlava mrtvého, jehož jméno teď bude používat jiný člověk, je do smrti nového nositele jména ochraňována jako vzácná relikvie.
- Při smutečních rituálech si ženy kmene Dani starší 12 let nechávají amputovat prst až k druhému článku. „Drsný rituál odsekávání prstů iki palin je nekompromisní. Začíná se malíčkem, celý zůstává palec, případně první dva prsty jedné ruky. (…) Amputace probíhá za plného vědomí (…). Nejdříve se pevně ováže paže nad loktem, potom ženu uchopí za předloktí a prudce jí udeří loktem o kámen. Trefa do brňavky znecitliví nervy v prstech a krátce umrtví ruku. Ruka se přidrží na kameni a „sekáč-odborník“ kamennou teslicí jedním rozmachem odsekne jeden nebo dva prsty u prvního kloubu. Krvácející zbytek prstu se zabalí do léčivých bylin, převáže hojivými lupeny a vše zakryje banánový list omotaný šlahouny.“

Jana Kabeláčová
Zdroj citací: katalog k výstavě Tajemná Indonésie

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál