|
|
Záplavy na Slovensku dramaticky mění životy lidí
Jako by se už na Slovensku stalo zvykem, že s příchodem léta každoročně přicházejí i povodně. Asi si ještě pamatujete na tragédii, která způsobila povodně v Jarovnicích, Hermanovcích ...
Vodní živel si nevybírá podle národnosti, jednoduše přijde a za pár minut změní život lidem v postižené oblasti. Několikadenní vytrvalé deště způsobily nedávno značné škody na Prešovsku a Košicku. Hladiny řek se po přívalových deštích rapidně zvedly a ohrožovaly život a majetek lidí. Zlá situace byla také na Zemplíně. Rozvodněná Ondava tam způsobila nemalé škody.
Z potůčku se stala divoká řeka
Navštívili jsme Bačkov v Trebišovském okrese. V této malé obci žije 620 obyvatel, z nich je 160 Romů. Místní, na pohled neškodný potůček, tam v noci z 27. na 28. července přibližně o druhé hodině nad ránem, změnil život osmi rodin. Přes jejich chatrče protekl proud vody, který je připravil o příbytky a udělal z nich bezdomovce. Zhruba o půl třetí ráno byl na místě i starosta a začalo se s evakuací.
„Bylo to něco strašného, co jsem zatím nezažil,“ rozpovídal se 53letý Aladár Tipan, kterého pohroma připravila o střechu nad hlavou. „Dům, ve kterém jsem bydlel, je zničený. Už dříve bývala po deštích v potoku vysoká voda, ale nikdy nás neohrozila jako v tu strašnou noc. Už večer jsme viděli, že vody je v potoku čím dál víc. Proto jsme už od večera dávali pozor a nad ránem to přišlo. Nedalo se už nic dělat.“
Nyní bydlí postižení Romové v místní škole. „Starosta nám slíbil unimobuňky, ale není jisté, jestli se mu je podaří sehnat. Jestli se situace nezmění, ze školy neodejdeme, protože nebude kam,“ dodává Aladár Tipan.
Starosta obce jim taktéž poskytl odškodné 15 000 slovenských korun pro každou postiženou rodinu, což však podle místních Romů nepostačí na opravu zničených chatrčí. Na otázku, jak se bude tato událost dál řešit, odpověděl Ján Kukuruc, starosta obce Bačkov.
„Máte štěstí, protože kromě televize JOJ jste jediný, komu dávám informace o povodních. Myslím si, že komunikace s médii nepomůže nikomu. Takže v ten večer voda zničila sedm chatrčí. Evakuovat jsme museli šestadvacet lidí, z nich myslím dvanáct dětí. Jsou ubytovaní v místní škole. Je to všechno, co pro ně můžeme nyní udělat. Psal jsem předsedovi vlády, oslovil jsem zplnomocněnkyni vlády Orgovánovou, ministerstvo školství, ministerstvo výstavby a regionálního rozvoje, vyšší uzemní celek ... Žádali jsme o osm unimobuněk, aby jsme překlenuli ten čas do výstavby nízkostandardních obecných bytů. Projekt výstavby je však pozastavený, výjimku může dát premiér.
Jak se k tomu postaví paní Orgovánová, nevím. Já ze své pozice nemohu udělat dohromady nic. Slíbili jsme jim výpomoc, jenže za 15 000 si na zimu nedokáže nikdo nic postavit. Zda jim pomůže stát anebo mimovládní organizace, nevím.“
Na další otázku, co v případě, jestli se do konce srpna nepodaří zabezpečit unimobuňky, starosta řekl: „To musí vědět předseda vlády, já to nevím. Já tento problém nevyřeším. Zda se vodou vytopeným lidem poskytnou stany civilní ochrany anebo něco jiného… Oslovil jsem každého, koho jsem oslovit mohl. S naším rozpočtem nemůžeme takovéto situace řešit. Rozpočet obce na rok je okolo dvou milionů korun.“
Místní potok poškodil jen romskou osadu, nikoho dalšího neohrozil. Při odstraňovaní škod může Bačkov využít nezaměstnaných v rámci aktivačního příspěvku. V obci takto pracuje čtyřicet nezaměstnaných, z nichž je dvaatřicet Romů.
Rozhněvaný Ladislav
Naše další cesta směřovala do obce Markovce, kde nedaleká vodní nádrž způsobila také nemalé škody. Už cestou do obce jsme pozorovali po obou stranách cesty rozsáhlé zaplavené území.
Podle informace starostky obce Valérie Eľkové, protržený Ladislav (což je vodní nádrž) způsobil v Markovcích evakuaci stovek obyvatel. Ve spodní části obce zvané Tábor, úplně zaplavil dvanáct domů. V sobotu ráno (31. července) bylo evakuováno 200 Romů. Z nich bylo 112 ubytovaných v místní mateřské a základní škole a v obecním klubu. Na čtyři dny měli zabezpečenou stravu. Ostatní evakuovaní odešli k příbuzným. Dokud se neodstraní škody na příbytcích, nemůže se vrátit domů jedenáct poškozených. Obec jim zabezpečí dočasné ubytování.
„V pátek, bylo to 6. srpna, navštívil naši obec premiér a přislíbil pomoc. Potřebovali bychom hlavně peníze na stavební materiál, aby si poškozené rodiny mohly opravit svá obydlí. A také nám pomohli starostové z okolí, kteří uspořádali sbírky šatstva. Například z Michalovců jsme zajistili z tamních internátních škol vyřazené skříně, postele, deky...“ dodává starostka.
Způsobené škody bude postupně odstraňovat 88 nezaměstnaných v rámci aktivačních prací.
„V obci bydlí Romové ve dvou částech,“ řekl Jozef Tatár, kterého jsme vyrušili při pracích okolo domu. „ Já žiji v části, která je výš položená, takže voda mě až tolik nezasáhla. I když jsem měl zaplavenou celou zahradu, k domu se nedostala. Trochu je poškozená jen jeho spodní část, tu budeme muset opravit.“ Podle něj ještě v pátek večer zpevňovali hráz, ale v sobotu to už nevydržela a přetrhla se. „V dolní časti Tábora to bylo horší. Starší lidé říkají, že naposledy tady byly takové záplavy kolem roku 1940.“
Přesunuli jsme se tedy do postiženého Tábora, kde se k nám ihned přidal Marek Demeter. „Měli jsme v domě vodu víc než metr. Všechen nábytek je zničený,“ ukazoval zkázu, kterou mu způsobila voda.
„Podívejte se i k nám, jaké máme škody,“ volala na nás Gabriela Demeterová. „Před rokem jsme koupili novou ložnici, obývací stěnu a teď bylo za pár minut všechno pod vodou. Stěny domu jsou mokré a ten zápach .... Na pojištění domu nemáme peníze. Mám dvě děti a spolu s manželem bydlíme s rodiči. Měsíčně máme 5800 korun, jen na inkasu platíme 3200 korun. Na živobytí nám toho moc nezůstává a teď ještě toto. Kdybychom od starostky dostali materiál na opravu domu, velmi by nám to pomohlo.“ Stavební materiál by pomohl i ostatním poškozeným. Starostka obce dělá co může, pomoc přislíbil i premiér Mikuláš Dzurinda.
„Potřebujeme materiál na opravu, chceme žít jako bílí a věříme, že nám starostka pomůže, protože stojí za námi,“ přidal se k ní Andrej Berta, další z postižených.
Roman Čonka, Romano Nevo Ľil
Foto: Jozef Ferenc
|