Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Radnice chce přesunout nádraží pryč z centra

Brno čeká první referendum, tedy lidové hlasování, v historii: v sobotu 9. října budou Brňané rozhodovat o tom, zda zůstane hlavní vlakové nádraží v centru města, anebo zda bude odsunuto o kilometr dál, až za autobusové nádraží Zvonařka. Brněnská radnice chce nádraží přestěhovat. Lidé z mnoha občanských sdružení i politických stran však dokázali, že o odsunu budou moci obyvatelé Brna rozhodnout sami. Utvořili koalici Nádraží v centru a získali podpisy 25 000 Brňanů, kteří chtěli lidové hlasování. A to proběhne druhou říjnovou sobotu.

30 miliard na přesun Brno nemá

Brněnské nádraží je staré a nový kabát potřebuje. V tom se lidé z koalice Nádraží v centru shodnou s radními, kteří ale chtějí nádraží odsunout pryč z centra. „Železnice v Brně potřebuje modernizovat. Vedení radnice však chce spojit její přestavbu s odsunem nádraží dál od centra (cca 700 metrů) na jih. Má to být nejdražší projekt v historii Brna, který bude stát nejméně 30 miliard korun,“ upozorňuje letáček rozdávaný lidem v ulicích.
Potřebné peníze chce město získat hlavně z Evropské unie. Náměstek primátora města Brna Petr Zbytek však na nedávné veřejné besedě v kině Scala přiznal, že financování obrovského projektu stále ještě není zajištěno – peníze na přesun Brno tedy stále nemá. Zbytek je přesvědčen, že peníze se seženou.
Koalice Nádraží v centru však upozorňuje na jednu zdánlivou drobnost: město například slibuje, že do roku 2010, tedy za šest let, povedou k novému nádraží nové koleje pro tramvaje. A má stavbu (alespoň částečně) zaplatit. Jenže v platném rozpočtu města s výhledem do roku 2008 jsou vyčleněny peníze jen na stavbu samotného železničního uzlu. Na nové tramvajové tratě v rozpočtu žádné peníze nejsou – při tom mají stát další miliardy. Nádraží je přitom možné přestavět i tam, kde je. Přestavba by stála méně peněz a nádraží by zůstalo v centru, lidé by tak nemuseli chodit na vlak o více než kilometr dál.

Radnici se nelíbí, že lidé mohou o nádraží rozhodnout

Město kvůli přesunu nádraží navíc odsouvá financování jiných potřebných věcí – například prodloužení tramvaje na Lesnou, opravy škol, nemocnic a divadel. Nebude také dost peněz na úklid a opravy chodníků, údržbu dětských hřišť a zeleně. Přesto se radním nelíbí, že by obyvatelé Brna mohli o nádraží rozhodnout.
Primátor Petr Duchoň je znám tím, že se mu referendum nelíbí, podobně hovoří i jeho náměstek. „Pokud se rozhodování současné garnitury nebude voličům líbit, ať za dva roky zvolí jinou,“ řekl na veřejné besedě náměstek Zbytek – a vysloužil si tak hlasitý nesouhlas publika.

Je důležité k referendu přijít

Otázka v referendu zní: „Souhlasíte s tím, aby město Brno v samostatné působnosti podniklo všechny kroky k modernizaci železniční stanice Brno – hlavní nádraží ve stávající poloze podél ulice Nádražní?“ Odpověď ANO znamená, že si přejete zachovat nádraží tam, kde je; volba NE pak znamená, že si přejete odsunout nádraží o kilometr směrem na jih. Referendum proběhne v sobotu 9. října od 8 do 16 hodin ve volebních místnostech. Volit může každý obyvatel města Brna starší osmnácti let. Je třeba, aby přišla alespoň polovina voličů – radnice se pak bude muset rozhodnutím obyvatel řídit.

Jana Sobotková

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál