Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Neználek v říši divů

Rozruch v českých médiích kolem nucených sterilizací Romek v České republice z konce 90. let, který nedávno vyvolala zpráva ERRC, již poměrně ustal. Deset žádostí teď prošetřuje kancelář ombudsmana.

V každém případě se hned po několika dnech, které uplynuly od uveřejnění této informace, podařilo prokázat, že to nejsou pouze planá obvinění, avšak konkrétní fakta. Přispělo k tomu i společné prohlášení ERRC, Vzájemného soužití, Ligy lidských práv a Společenství Romů na Moravě. V něm byly uvedeny konkrétní situace, za nichž se nucené sterilizace prováděly (podrobně jsme o tom informovali v RH č. 19).
Otázkou tedy zůstává, zda se tento rozruch dostal i k novopečenému eurokomisaři Vladimíru Špidlovi. Toho údajně otázka eurokolegyně Livie Járókové, zda ČR násilně sterilizuje romské ženy, vyvedla z míry. Prý dokonce prohlásil: „To se nedělo a neděje. Kdo to tvrdí, neví, o čem mluví. (…) Já jsem se nikdy nesetkal ani s náznakem takové věci.“
Ptám se tedy: Kde pan europoslanec bere takovou jistotu, že k podobným věcem nedocházelo? Z jakých podkladů vychází, když toto tvrzení vyvrací? A jak by se on, bývalý předseda ČSSD a premiér, mohl v praktickém životě s náznakem něčeho takového setkat? Nedělá nám v europarlamentu trochu ostudu nejen tím, že je neinformovaný, ale navíc tím, že nedokáže přiznat, že hovoří česky proto, že neumí dostatečně anglicky, což se od europoslance očekává?

Jana Kabeláčová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál