Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Tradiční přehlídka poprvé v letním kině

Na pět set diváků se přišlo podívat na 11. ročník Festivalu romské kultury, který se tentokrát konal v areálu letního kina v Ústí nad Labem 4. září. Pořadatelem bylo Kulturní středisko města Ústí nad Labem, partnery Ústecký kraj, město Ústí nad Labem a Teplárna Trmice.

Šlo o nesoutěžní přehlídku dětských romských souborů i jednotlivců v oborech zpěv, hudba, tanec. Průměrný věk účinkujících byl 18 let. Podle další informace produkční Kulturního střediska města Ústí nad Labem Ivany Horké se na festivalu představilo ve 22 vystoupeních 150 účinkujících; vedle místních souborů se předvedly kolektivy z Trmic, Rumburka, Chanova a Děčína.
„Přestože jde o nesoutěžní přehlídku, udělují se tři ceny. Ke každé vstupence návštěvníci obdrželi anketní lístek a soubor s největším počtem hlasů obdržel cenu diváků. Letos to byly soubory místního kulturního sdružení Jekhetane. Hlavní cenu pořadatelů získaly taneční soubory Komunitního centra z Chanova a Cenu za mimořádný přínos přehlídce Michaela Balážová, zpěvačka z Trmic,“ uvedla Ivana Horká.
V rámci festivalu se koná také výtvarná soutěž v kategoriích do 8, do 12 a od 13 do 18 let, tentokrát na volné téma. Soutěže se zúčastnilo 30 dětí. Pořadí v I. kategorii: Anita Daňová, Ústí nad Labem (1. místo); Filip Bílý, Boletice (2. místo); Lenka Dzurková, Jílové (3. místo). Pořadí v II. kategorii: do 12 let: Pavel Horváth, Děčín (1. místo); Iveta Dzurková, Jílové (2. místo); Michaela Fečová, Ústí nad Labem (3. místo). Třetí kategorie: Veronika Gáborová, Ústí nad Labem (1. místo); další pořadí nebylo stanoveno.
„Festival vznikl již v roce 1994, kdy tato myšlenka vyšla z katedry romistiky Univerzity J. E. Purkyně. Její tehdejší pracovníci úzce spolupracovali se vznikající ústeckou romskou iniciativou zastoupenou Vojtěchem Makuňou, bývalým předsedou kulturního sdružení Jekhetane. O organizační pomoc se obrátili na ředitele Kulturního střediska Albis. Já jako programová pracovnice jsem se tedy podílela na všech ročnících. Po sloučení kulturních organizací byl letošní ročník uspořádán pod hlavičkou Kulturního střediska města Ústí nad Labem,“ zavzpomínala Ivana Horká. V prvním ročníku se představily pouze soubory z Ústecka, ale již následující rok přehlídku obohatily účinkující z dalších míst severních Čech … V roce 1997 převzali dokonce organizátoři festivalu na Pražském hradě cenu nadace Místa v srdci.
Jak zdůraznila Ivana Horká, jedenáctý ročník nebyl výjimečný jen uspořádáním pod širým nebem. Byla vytvořena i nová dramaturgie, kdy se jednotlivé romské organizace předvedly v ucelených programových pásmech. „Vyloučili jsme tak dřívější chaotické představení jednotlivých skupin. Už teď je zveme na dvanáctý ročník, který se bude konat opět v září.“

Text a foto: Pavel Hušek jr.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál