Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



foto   Elis je svá, ale je také naše

Romská hudební skupina Elis z Ostravy vznikla v roce 1990 a zakládal ji Ladislav Koky. Hrála čtyři roky a poté se rozpadla. Ale protože všichni milují muziku a hlavně styl, který cítí všichni společně, rompop a folkrock, nedalo jim to a po sedmileté pauze v roce 2001 se opět dali dohromady. Skupina je složená z rodinných příslušníků pocházejících ze slavných muzikantských rodin, kde se hrála z velké časti romská muzika.

Členové skupiny Elis, už tátové a dokonce i jeden dědeček, hrají muziku mladou, žádanou a hlavně jinou, než jaká se k nám dostala z východního Slovenska a ovlivnila posluchače, muzikanty a mnoho hudebních skupin. Je však nutno říct, že kapela nepodlehla žádanému žánru, který by skýtal záruky stálých kšeftů a výdělku, zůstala nadále věrna svému stylu.
Snažila se hrát v malém obsazení a docílila tak stejného zvuku a měla stejně hutnou muziku. Elis hrála se šesti členy, dnes zůstala u pěti a podle potřeby si zve na hudební produkce muzikanty, kteří hrají stejný styl.
Hudební styl rompop folkrock se u Romů skoro vůbec nenosí. V Ostravě má však dlouholetou tradici, hraje se tam už od roku 1980. V podání Elis je jiný, protože všichni členové jsou ovlivněni romským folklorem. Styl jejich muziky obohacují i prvky romské a jazzové harmonie. A proto je její rompop folkrock měkčí, bohatší, zralejší a lidskému uchu bližší a příjemnější, než klasický.
Skupina je známá nejen Romům, ale také široké veřejnosti. Hraje na různých akcích, veřejných koncertech, na romských oslavách a zábavách. Spolupracuje s Janáčkovou filharmonií města Ostravy. Letos v létě už měli společný koncert. Hráli svůj repertoár a za doprovodu filharmonie zněly její písně ještě honosněji. Je to zajímavý hudební projekt, který je přínosem pro obě strany a zaslouží si ocenění.
Elis vydala také svůj první kompakt s vlastními písněmi Paš o stromos (U stromu). Písně jsou tematicky silné a lehce zapamatovatelné, punc tomu všemu dává harmonie, aranžmá a hlasy zpěváků. Na CD je dvanáct písní. Autoři hudby a textu jsou Jiří Ličko, který v kapele hraje na klávesy a zpívá, Roman Dubnický hraje klávesy a zpívá, Ladislav Koky hraje na basovou kytaru. Hrají ve třech a jejich hosty jsou Jan Ličko (solová kytara) a Miroslava Okálová (flétna).
Skladby jsou přísně zharmonizované a jen podle romských textů a romských harmonických prvků je poznat, že je hrají romští muzikanti. Náladu mění stupnice durové a mollové, nástrojové obsazení a hlasy jednotlivých zpěváků. Písně zdobí i romština, na kompaktu však lze slyšet i libozvučnou slovenštinu. Texty jsou o lásce, o děvčeti, o mámě, o vztazích mezi Romy a jejich postavení.
Harmonii používají tvrdou, s romskými a rompopovými prvky. V některých písních používají i jazzovou s funkovým moderním latinoamerickým rytmem. Tyto písně a aranžmá jsou obzvlášť zajímavé, protože mění náladu kompaktu a ten není tak jednolitý. Popíšu několik písní:
Píseň č. 1: Paš o stromos je hraná tvrdou harmonií, tvrdou muzikou, texty jsou o vztazích mezi bratry, mezi Romy, je o písních, které si Romové zpívají. Je v pomalém rytmu a kytarové sólo v písní vyniká svým typickým folkrockovým zvukem.
Píseň č. 2: je instrumentální ve foxtrotovém rytmu, který je šitý na tanec. Melodie je laděná tak, aby ji vnímalo široké publikum, je lehce zapamatovatelná i kvůli vyhrávce, která v dobrém slova smyslu nakazí lidské ucho.
Píseň č. 3: je v pomalém rytmu, hlas zpěváka se dobře snáší s muzikou, hodí se k tématu textu, sóla jsou lehká a dobře namyšlená.
Píseň č. 4: je hraná v rytmu samby, který jí sluší a který ji osvěží. Tento námět zpěvákovi sedí, jeho hlas píseň obohatí a refrénu sluší i dvojhlasý zpěv. Melodie je zharmonizovaná přísně a podle hudebních zákonů. Hudební aranžmá nenarušují píseň, zpěváci jsou ve dvojhlasech dobře sladění. Tolik k uvedeným písním.
Co se týče hudebního zvuku klávesových nástrojů, jsou dobře vybrané podle možností zmíněných nástrojů. Hra sólového kytaristy je profesionální a je z ní cítit, že se narodil pro folkrock. Svojí sólovou hrou písně zdobí a mění i jejich nálady.
Co se tyče grafické úpravy obalu CD, na titulní straně mohla byt zvolena jiná barva písma. Na bílém podkladu nevyniká jméno skupiny Elis. Druhá strana obalu je obtížně čitelná rovněž kvůli špatně zvoleným barvám. Naopak zadní strana s názvy písní, českými překlady atd. je dobře čitelná, samotný kompakt je barevně velice pěkně sladěný.
Na trhu s romskou muzikou je kompakt velkým přínosem, protože je ojedinělý svým žánrem, jednoduchostí a nezbývá než si přát, aby oslovil širokou veřejnost.
V případě zájmu o CD Paš o stromos pište na adresu: Ladislav Koky, Karolíny Světlé 12, 702 00 Ostrava-Přívoz.
Tel.: 731 289 069

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál