|
|
Ličartovský napadl kolínskou školu
Redakce Romano hangos poskytla názor studenta Romské střední školy sociální Tomáše Ščuky na současnou situaci ROI předsedovi Romské občanské iniciativy (ROI) Štefanu Ličartovskému. Ten ve své odpovědi tvrdě napadl zakladatele školy a bývalého předsedu ROI Emila Ščuku. Současně zpochybňuje úroveň školy. „Jsem velice smutný, jakým způsobem jsou studenti střední školy zneužíváni p. JUDr. Ščukou
a jinými romskými aktivisty. Tento dopisující student v podstatě za nic nemůže. Tento dopis je psaný slovy p. Ščuky. Nehledě na to, že je to příbuzný p. doktora. Takovýchto studentů je v této škole spousty, kteří musí poslouchat p. Ščuku. Pokud by neudělali, co chce pan Ščuka, tak by museli odejít jako spousta dobrých kantorů, kteří na této škole učili. Když jsem navštívil tuto školu před sjezdem a komunikoval jsem se studenty, tak mi oznamovali, že tato škola není o studiu, že se tak zvaně nic nenaučili, ale budou mít středoškolské vzdělání,“ tvrdí Ličartovský.
Podle Ličartovského se Ščuka pokusil zmanipulovat 6. sjezd ROI, který se konal v Nymburku. Ke zmanipulování sjezdu měli údajně sloužit právě studenti kolínské školy – členové ROI. „Na 5. sjezdu strany jsem byl zvolen předsedou ROI, ale byl jsem jen figurkou a slušně jsem musel v podstatě dělat to, co nařídil p. expředseda ROI JUDr. Ščuka. Následný sjezd obsahoval to, že mne p. JUDr. Ščuka pozval k sobě do kanceláře a úmyslně se se mnou pohádal za účelem zjistit, zda mu budu nadále poslušný. Sjezd, který se konal v lednu 2002, měl být zmanipulován právě studenty romské střední školy.“
Součástí této manipulace mělo být i kritické vystoupení kandidáta na místopředsedu strany
a studenta této školy Marka Heráka. „Pan Herák udělal zásadní chybu, když ve svém veřejném projevu kritizoval radu ROI. Závěr jeho projevu byl, že nám všem oznámil větu pod heslem ,,Děkujeme, odejděte“. Tento výrok byl pro delegáty velice urážlivý, jak svou dlouholetou činností samotných členů ROI, ale především porušením společenských a kulturních tradic nás Romů (úcta ke starším).“
-ror-
|