Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Druhé CD Terne čhave

Pokud se někomu mohlo zdát letošní léto ne dost horké, pak hradečtí Terne čhave tímto problémem rozhodně netrpěli. Od kytar se jim jen kouří, i když mrzne (viz např. silvestrovský koncert na olomouckém náměstí), natožpak v létě. A to letošní bylo navíc hodně rušné. Kapela jen od května do konce září odehrála 50 koncertů po českých i zahraničních festivalech a klubech. Jmenujme aspoň některé: romský festival Khamoro – Praha, klub A38 – Budapešť/HU, Mezi ploty – Praha, MFF – Karlovy Vary (kde je pochválil i Jiří Bartoška), Colours of Ostrava, Sázava Fest, Sziget festival – Budapešť/HU, Prázdniny v Telči, Sabalowe Bajania – Bukowina/PL atd. Na mnoha z nich se setkali s hvězdami evropské i světové world music (Esma Redžepová, Bratsch, Romano Drom, Kálmán Balogh & Gipsy Cimbalom Band, Golec Orkiestra aj.) a nutno říct, že měli úspěch, což dokazují pozvání již na příští rok.

Skupina je také vděčným objektem televizních kamer. Dokument o ní natočila německá televize ARD a v září natáčela ČT Brno koncert v brněnské Staré pekárně pro pořad Sólo pro … Ten se bude vysílat během listopadu nebo prosince.
A aby to léto bylo opravdu horké, začátkem července skupina začala s natáčením svého druhého CD s názvem Kaj džas / Kam jdeme, které vyšlo v říjnu opět u Indies Rec.
Gypsy Roots & Urban Grooves a další přísady zde můžete najít promíchány do originálního hudebního stylu, se kterým se Terne čhave již pevně usadili na naší scéně a který si získává úspěchy i v zahraničí. Nové CD obsahuje dvanáct povětšinou vlastních písní a jako bonus čtyři skladby z dubnového koncertu v pražské Mecce. Dosti věrně zachycují nabitou atmosféru koncertů Terne čhave a dokládají, že kapela se stává jednou z nejvyhlášenějších českých koncertních atrakcí.
Studiové nahrávky okořenila řada hostů, mimo jiné např. Zdeněk Bína Roman Horváth (Ida Kelarová a Romano rat), brněnský romský písničkář Gejza Horváth nebo Libor Friedl (ex I.R.A.), dvě skladby produkoval Michal Ditrich (Hypnotix).
Terne čhave jsou většinou automaticky zaškatulkováni jako romská skupina, ale to již dnes není tak úplně pravda. Před natáčením desky došlo v kapele k několika personálním změnám a původní pětičlenné romské jádro kapely (Gejza Bendig – sólo zpěv, sólo kytara, Roman Horváth – sólo zpěv, kytara, Roman Feko – kytara, zpěv, Jan Dzurko – bicí, zpěv a Josef Dzurko – baskytara) dnes doplňují čeští hudebníci Adam Pospíšil – housle (také Taliesyn) a Roman Kroupa – perkuse (také Radium NFO aj.)
Hlavní změna se ale odehrává v samotné hudbě Terne čhave – převažují vlastní skladby, pevně zakotvené v romské tradici, doplněné tradičními romskými písněmi, ale jejich aranžmá a podání prozrazují inspiraci všemožnými hudebními styly – latinou, jazzem, rockem, lidovou a současnou taneční hudbou. Svým zvukem a fúzí mnoha stylů překračují Terne čhave hranice romské hudby, jak byla do této chvíle vnímána.
Vydání nového CD bude doprovázet koncertní turné v listopadu a prosinci 2004, křest CD proběhne 16. listopadu v klubu ROXY Praze a další v Brně (bude upřesněno). Součástí turné bude i koncert v plzeňské věznici na Borech.

Dušan Svíba

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál