Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zprávy

Jeseník – Okresní soud v Jeseníku se téměř po roce vrátí ke kauze tří mladíků obžalovaných z rasově motivovaného útoku na místní romskou rodinu. Podle obžaloby se opilí muži loni v červnu dobývali do bytu romských manželů, kterým se představili jako policisté. Těhotnou ženu údajně zasáhli dlažební kostkou do oka a jejího manžela pořezali. Jeseničtí soudci potrestali v lednu útočníky tříletou podmínkou. Olomoucký krajský soud ale rozsudek zrušil. Nové líčení bude v prosinci.

Praha – Antonín Gondolán neuspěl v 1. kole senátních voleb. Získal pouze 191 hlasů, což je 0,66 %. Gondolán kandidoval do Senátu ČR za Nezávislé.

BUKUREŠŤ – Rumunský prezident Ion Iliescu prohlásil 11. listopadu, že „přijímá jménem státu“ odpovědnost za vyhlazení více než 200 000 Židů rumunského původu za druhé světové války. Iliescu učinil toto prohlášení při přijetí členů mezinárodní komise historiků, která byla pověřena studiem holocaustu v Rumunsku.

Londýn – Britská vláda vydala ročenku o dodržování lidských práv ve světě. Ve vztahu k ČR a Slovensku se zabývá zejména spoluprací při přístupu k menšinám. Na Slovensku se Británie snaží pomoci překonávat zneužívání romských práv na bydlení. Londýn také spolufinancuje program školení Romek na pomocnice dětských lékařů, což by mělo v okolí Banské Bystrice zlepšit přístup Romů ke zdravotní péči.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál