Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Dobrá praxe?

V sobotu 30. října uspořádala sekce romských poradců 1. reprezentační romský ples Jihomoravského kraje v brněnském hotelu Voroněž.
Není nám sice nic známo o praktické činnosti této sekce romských poradců, ale z průběhu plesu lze usuzovat, že tato sekce se má čile obchodně k životu. Vstupné zřejmě nebylo vybíráno, protože dosti početný houf sponzorů umožnil hradit jistě nemalé náklady a tím dosáhnout i přítomnosti početných návštěvníků.

Program byl obohacen vystoupeními takových skupin jako Bengas, Gondolán Trio, cimbálovka Milana Horvátha apod.
Čtenáři může vrtat hlavou, proč se ples konal v tak neobvyklou dobu. Čas plesů přece ještě nenastal.
Na to nám celkem jasně odpovídaly rozvěšené poutače s výrazným upozorněním na stranu ODS. Posuďte sami. Také přítomní vážení hosté byli z ODS, pan primátor města Brna Richard Svoboda, kandidát ODS do krajského zastupitelstva Milan Venclík apod. Nebylo možno mít pochybnosti: šlo o předvolební kampaň ODS!
Nic proti tomu. Ples se konal pod heslem Savo manuš, ajso dživipen, savo dživipen, ajso čačipen. (Jaký člověk, takový život, jaký život, taková pravda.)
Pod dojmem takového hesla, které nepochybně vypovídá něco o moudrosti našich předků a jejich životních zkušenostech, si musíme položit dvě otázky. Je vám známo, že by se ODS významně podílela na řešení nejpalčivějších problémů Romů, zejména v našich obcích? Nepoškozuje zákon nulové tolerance v obcích, který je krédem ODS, výrazně právě Romy?
Pan Rudolf Zajda, který je představitelem zmíněné asociace, má jistě v rukávě trumf: ODS, která má silné postavení na radnicích města a městských částí Brna a je nyní po volbách v koalici s vítěznou stranou křesťanských demokratů na kraji, teď jistě změní svoji politiku a přistoupí na návrhy Romů.
Nebo to byla jen finanční transakce?

Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál