|
|
25. listopad – Mezinárodní den proti násilí na ženách
Ženu ani květinou neuhodíš
Pět brněnských neziskových organizací zabývajících se ženskými právy (NESEHNUTÍ Brno, brněnská pobočka Amnesty International, o. s. Magdalenium – Gender centrum FSS MU v Brně a Liga lidských práv – Poradna pro ženy v tísni) uspořádalo ve spolupráci s Magistrátem města Brna, Knihovnou Jiřího Mahena a Jazzovou kavárnou Podobrazy týden proti násilí na ženách, který byl zahájen 22. listopadu. K lepší informovanosti veřejnosti o problematice násilí na ženách, domácího násilí a možnostech obrany měly přispět i besedy, přednášky, projekce, infostánky, diskusní večer a výstava plakátů. Cílem týdne proti násilí na ženách rovněž bylo přispět ke snížení míry společenské tolerance tohoto patologického jevu v jeho různých podobách.
Ženy z různých částí světa, odlišných společenských skupin a kultur se stávají oběťmi násilí, jehož příčinou je jejich nerovné postavení ve vztahu k mužům a nerovnováha distribuce moci ve vzájemném soužití. Násilí na ženách má mnoho projevů: od domácího násilí přes znásilnění, sexuální obtěžování až po tzv. ženskou obřízku či obchod se ženami. Násilí na ženách v podobě znásilnění a týrání se podle Amnesty International zneužívá i jako zbraně v ozbrojených konfliktech.
Minulý rok proběhla celorepubliková kampaň proti domácímu násilí, na níž se podílelo jedenáct neziskových organizací a jež dala vzniknout volnému sdružení KOORDONA (Koalice organizace proti domácímu násilí). Přinesla mimo jiné posun v informovanosti a ke změně právní úpravy domácího násilí – od 1. června 2004 existuje nová skutková podstata trestného činu týrání osoby žijící ve společně obývaném domě či bytě.
Dvacátý pátý listopad byl v prosinci 1999 vyhlášen Valným shromážděním OSN jako mezinárodní den proti násilí na ženách.
Jana Kabeláčová
|