|
Rada pro menšiny brzy v nové sestavě, změní se polovina členů
PRAHA – Rada vlády pro národnostní menšiny by v brzké době měla zasednout v novém složení. V poradním orgánu se vymění zhruba polovina nynějších členů. ČTK to řekl ředitel sekretariátu rady Andrej Sulitka. V radě zasedne devatenáct zástupců menšin, státní správa vyšle dvanáct osob.
„Materiál o kompletní obměně rady, který je již připraven, bude předložen v nejbližších dnech,“ upřesnil Sulitka. Podle něj by vláda mohla nové složení svého poradního orgánu pro národnostní menšiny projednat začátkem prosince. (Tedy po uzávěrce tohoto čísla Romano hangos.)
Funkční období rady se kryje s funkčním obdobím vlády. Nová rada Grossova kabinetu však dosud jmenována nebyla. Také předsedu poradního orgánu, kterým se stal vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Němec, vláda vybrala až 29. září.
Podle Sulitky rada funguje i nyní. Pracuje také její administrativní aparát. V nové sestavě by se měl poradní orgán sejít před Vánocemi nebo začátkem příštího roku, dodal ředitel sekretariátu.
Tříčlennou delegaci v poradním orgánu mají Romové, Poláci a Slováci. Německou menšinu zastupují dva lidé. Zájmy bulharské, chorvatské, maďarské, rusínské, ruské, řecké, ukrajinské a nově i srbské národnosti by měl hájit jeden představitel. Kromě pracovníků ministerstev by v poradním orgánu měl být také vládní zmocněnec pro lidská práva, zástupce prezidentské kanceláře a ombudsmana a nově náměstek předsedy rady. Ministr spravedlnosti Pavel Němec již vybral svého náměstka Romana Poláška.
Představitelé menšin mohou v radě zasednout maximálně dvě po sobě jdoucí funkční období. U zástupců orgánů veřejné správy by měl být počet opakovaných jmenování neomezený, pokud je jejich práce spojena s menšinami.
Rada vlády pro národnostní menšiny vznikla v říjnu 2001. Sleduje naplňování mezinárodních úmluv o ochraně menšin, připravuje zprávy o jejich situaci a vyjadřuje se k připravovaným zákonům, navrhuje výši rozpočtu jednotlivých oblastí či se podílí na dotačních řízeních na projekty a aktivity menšin.
(ČTK)
|