Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Miss Gypsy World a dobročinnost

Nejkrásnější Romka světa bude zvolena v Praze

Nejkrásnější Romka na světě by měla být zvolena v nové soutěži Miss Gypsy World a mělo by se tak stát příští rok na podzim v Praze. Akci v tuzemsku zaštítil projekt Šance, který výrazně pomáhá se začleňováním romské komunity do společnosti. Není tedy náhodou, že celý výtěžek z volby Miss Gypsy World bude věnován na dobročinné účely.

Už nyní projevily zájem o zvolení romské miss na čtyři desítky evropských i mimoevropských států. Celá soutěž začne počátkem února v Praze, národní soutěže budou pokračovat v ostatních přihlášených zemích a velké finále se uskuteční na podzim 2005 opět v Praze. Romano hangos o tom informoval autor projektu Miloš Hora, který jej připravuje společně s romskými aktivisty Štefanem Ličartovským a Štefanem Telvákem. Probíhají dokonce jednání o tom, aby se vítězka mohla účastnit volby Miss Universe 2006.
Podle Hory mají být Romové na co hrdí. Vyvrcholením soutěžních disciplín by měl být podle něj „tanec šátků“, při němž budou dívky zahaleny do tradičních romských oděvů. „Promenáda v plavkách nepřichází v úvahu,“ uvedl. Hora míní, že česká společnost je postižena xenofobií a lidé hledají na Romech jen špatné věci. Tato soutěž by měla přispět k integraci Romů do společnosti.
První výběry se měly konat v době uzávěrky RH. Parametry účastnic přitom nebyly nijak omezeny ani věkově. Jediná podmínka je, aby uchazečka nebyla vdaná a trestaná. Pořadatelé očekávají, že v ČR bude porota vybírat asi ze stovky romských slečen. Z užšího výběru vzejde dvacet semifinalistek, z nichž se pouze deset zúčastní 11. února slavnostního galavečera volby české Miss Gypsy World.
Miloš Hora upřesnil, že po 35 procentech výtěžku má jít na vybudování azylového domu a na zaplacení studijních stipendií pro romské studenty, dalších 30 procent by mělo pokrýt náklady na organizaci prvního a dalšího ročníku soutěže. Pořadatelé totiž očekávají úspěch této soutěže a chtěli by, aby se Miss Gipsy World stala tradicí.

(RH)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál