Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   muzejní okénko - Cikánský snář

Když se řekne magie, člověk si představí kouzla a čáry. K magii však patří i umění věštby. Magické umění v sobě skrývá ještě dnes určité tajemství a tak se nezřídka stává, že některé jevy s ním spojené jsou pro nás nelogické či neuvěřitelné.
Romové se také dříve věnovali věštění z karet, ovládali i věštbu z kávové sedliny nebo z ruky. Nepsaným pravidlem bylo hádání a věštba pouze Neromům. Tato oblast je však pro odbornou veřejnost ještě stále neprobádanou. Možná i proto, že Romové neradi o svých schopnostech mluví a pokud je někdo z nich má, považují jej ostatní za výjimečného. O věštění již bylo publikováno několik knih a příruček, veřejností velmi žádaných. Ukázky z některých jsou uvedeny níže. K romské duchovní kultuře patří i výklad snů, neboť svět duchovna je velice úzce spjat s všedními životy Romů. Romové věří i dnes na pověry a rádi si vyprávějí smyšlené příběhy.

Sny se rozdělují na věštecké, prozíravé a nebo také obyčejné. Existují různé výklady některých snění, např. pro někoho sen o svatbě znamená neštěstí nebo pohřeb ve všedním životě, ovšem jsou i tací, kteří si svatbu vykládají kladně.

CESTOVÁNÍ: často symbolizuje duchovní růst, i když Romové s tím někdy nesouhlasí. Pro ně je sen o cestování v jakékoliv podobě cesta kupředu, dosažení cílů, noví přátelé a situace.
TAXI: řídit taxi znamená štěstí. Někteří Romové tvrdí, že je to symbolem krátké, ale příjemné dovolené.
CIKÁN: sen o Cikánech je jisté znamení, že budete v blízké budoucnosti cestovat. Jestliže se vám zdá, že jste Cikán, čeká vás nesmírně šťastné manželství. Pokud jste ve skupině Cikánů, znamená to sjednocení. Jestliže vám Cikán hádá budoucnost, poslouchejte dobře, co říká, je to důležité.
ŠATY (BÍLÉ): sen o ženě v bílých šatech znamená, že vás lidé z něčeho obviní, ale posléze se prokáže vaše nevina.
POHŘEB: konec jedné epizody vašeho života. Čas pro nový začátek. Začněte tím, že se rozhlédnete kolem sebe a zamyslíte se, jakou cestu zvolit.

Připravilo: Muzeum romské kultury

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál