Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Lidská práva připomenuli jako vždy společně studenti a uprchlíci

Brno – Další ročník Týdne lidských práv v Brně se konal 6. až 10. prosince. Zahájila jej vzpomínková akce za oběti čečenské války před Generálním konzulátem Ruské federace. Během celého týdne se uskutečnilo sedm veřejných besed, tři filmové projekce a dvě ochutnávky národních jídel. Netradiční součástí akce bylo setkání skupiny dětí z uprchlického tábora ve Zbýšově se studenty a studentkami Gymnázia Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích. Organizátory akcí byli NESEHNUTÍ (Nezávislé sociálně ekologické hnutí) a Amnesty International.

Smyslem vzpomínkové akce u konzulátu bylo upozornit na pokračující utrpení civilistů v čečenském konfliktu. Po celou dobu úředních hodin ruského konzulátu v pondělí 6. prosince drželi aktivisté a aktivistky před jeho branou tiché hlídky. V rukou drželi fotografie a sepsané příběhy konkrétních obětí válečného konfliktu. „Chceme ukázat, že za každou obětí se skrývá osobní příběh, že oběti mají reálnou tvář, a že nejde jen o anonymní statistická data,“ vysvětlil důvody této akce Jiří Koželouh, jeden z organizátorů z NESEHNUTÍ.
Středeční program byl věnován Afghánistánu. Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity vystoupila dobrovolnice společnosti Člověk v tísni při ČT, která slovem i fotografiemi představila humanitární projekt MADAN. Jeho cílem je vybudovat v Afghánistánu dívčí školy. Následovala ochutnávka místních tradičních pokrmů a pochutin. Afghánský den uzavřela beseda s afghánským uprchlíkem Salimem Khanem. „Jeho životní příběh dokládá složitou situaci lidí, kteří se kvůli pronásledování rozhodli opustit domov. Jejich pouť je plná ústrků ze strany převaděčských mafií i státních orgánů,“ uvedla aktivistka NESEHNUTÍ Petra Orsáková. „Ne vždy však končí cesta uprchlíka tak šťastně jako v případě Salima Khana, tedy získáním politického azylu,“ dodala. Uvedla, že v České republice loni získala azyl pouze dvě procenta žadatelů.
Studující na Gymnáziu Terezy Novákové připravili na čtvrtek 9. prosince program pro dvě desítky dětských uprchlíků z pobytového střediska ve Zbýšově. Patřily k němu sportovní aktivity, výukové programy na počítačích a výtvarné dílny. „Z akce měli radost nejen malí uprchlíci. Byla zároveň přínosem i pro naše studenty, kteří ji připravili. Setkali se osobně s lidmi z jiných kultur a s rozdílnou životní zkušeností,“ komentoval záměr akce pedagog Jakub Vojta.
Nedílnou součástí tohoto prosincového týdne byly přednášky zaměřené na oblasti, kde je dodržování lidských práv problematické. Podle Milana Štefance z hnutí NESEHNUTÍ na nich přednášeli renomovaní odborníci, kteří se dlouhodobě touto problematikou zabývají. O situaci v Kosovu promluvil balkanolog Václav Štěpánek, o části historie Sovětského svazu novinářka Petruška Šustrová a současný režim v Severní Koreji přiblížil předseda Česko-korejské společnosti Petr Bláha.

(red)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál