Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   V Brně nadílel Mikuláš z Afriky

Mikuláš z Pobřeží slonoviny, čert z Vietnamu a „místní“ anděl z Brna: tak vypadala nebesko-pekelná mikulášská delegace, která procházela v předvečer svátku svatého Mikuláše brněnskými ulicemi. Mikuláš a jeho družina ze tří kontinentů vyrazili potěšit nejen děti a dospělé, ale také získat prostředky pro činnost lidskoprávní organizace Amnesty International (AI).

„Chceme, aby děti zblízka viděly, že v různých koutech světa jsou různí lidé. Můžou se ale zároveň přesvědčit, že i přes odlišnou barvu kůže může být Mikuláš stejně hodný i přísný a čert úplně stejně strašidelný i legrační,“ vysvětlila dobrovolnice brněnské pobočky AI Iva Katzerová, proč zvolili právě takovou podobu Mikuláše.
Mikuláš se svou družinou a také průvodkyní – překladatelkou navštívil tři předem domluvené domácnosti v Žabovřeskách, na Veveří a v centru města. Pozdvižení však skupinka vzbuzovala také cestou, kdy svatý muž, nebešťan a pekelník dělali radost nesčetně dětem i dospělým. „Vzbudili jsme pozornost i cestujících v tramvajích, mnozí fotili, někteří se Mikuláše dotýkali,“ řekl s úsměvem aktivista brněnské AI Petr Kubačka, který přijal roli anděla. Na činnost organizace se podařilo vybrat 230 korun.
Aktivisté a jejich přátelé, Bernie z Pobřeží slonoviny a Thang z Vietnamu, tak letos připravili dětem zážitek, který znamenal nejen nadílku cukroví. „Rodiče pro své děti připravili překvapení a ještě přispěli do kasičky,“ poznamenala Iva Katzerová. Brněnská pobočka se zabývá především ochranou lidských práv v Bělorusku, bojem proti domácímu násilí či nekontrolovaným vývozům zbraní do zemí třetího světa. Pořádá také pouliční happeningy, výstavy a psaní dopisů vládám v různých zemích světa, ve kterých vyzývá k propuštění politických vězňů.

Jana Sobotková

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál