|
|
Nepodmíněný trest pro jesenického násilníka
Jeseník – V pátek 18. června stanuli před jesenickým soudem Martin Jaš a Petr Blajze, obvinění z napadení třiadvacetiletého Roma Lukáše Tokara. Obžalované přivedla k soudnímu líčení v poutech policejní eskorta z vazby, v níž jsou umístěni pro své předchozí delikty s rasovým podtextem.
O obou případech jsme již na stránkách RH informovali – šlo o loňské brutální napadení manželů Žigových přímo v jejich jesenickém bytě a o útok na Petra Gábora na jesenickém nádraží letos v únoru. První případ se po vynesení pouze podmíněného trestu a odvolání státního zástupce znovu vrátí před soud, hlavní líčení druhé kauzy bylo odročeno na 19. července.
Z dřívější výpovědi poškozeného Lukáše Tokara vyplynulo, že ho oba obvinění letos v březnu na autobusovém nádraží v Jeseníku nejprve uráželi a vyhrožovali mu. Jaš pak udeřil Tokara pěstí do nosu a poté, co upadl na zem, do něj ještě kopl. Lukáš utrpěl tříštivou zlomeninu nosu, která musela být ošetřena operačně, a pohmožděniny po celém těle. Celková doba léčení si vyžádala pět týdnů. K případu se postupně vyjádřil soudní znalec, zmocněnkyně poškozeného, obhájci obžalovaných i státní zástupce. Soudce Miloš Kubíček pak vynesl verdikt, v němž Martina Jaše odsoudil ke čtrnácti měsícům nepodmíněně ve věznici s dozorem a jeho společníka Petra Blajze zprostil obžaloby.
V odůvodnění soudce uvedl, že Jaše odsuzuje k nepodmíněnému trestu vzhledem k tomu, že se rasově motivovaných trestných činů dopouští opakovaně a jako generální prevenci před dalšími útoky. Výši trestu (na spodní hranici sazby 1–5 let) odůvodnil tím, že se obviněný k činu doznal, spolupracoval při vyšetřování a dosud nebyl pravomocně odsouzen. Blajze byl zproštěn obžaloby s odůvodněním, že se neprokázalo, že Jaše slovně podporoval v útoku a ani se na činu fyzicky nepodílel. Oba odsouzení se vzdali práva na odvolání, státní zástupce si vzal lhůtu na rozmyšlenou. (mik)
|