Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Zánik Romano kurko se blíží

Tak napsal Ondřej Giňa do Romano kurko č. 6. Můžeme s ním souhlasit a sdílet společně obavy z takového kroku. Horší je to, že Ondřej Giňa staví Romano kurko do polohy jediného romského periodika, které tu něco dělá pro Romy. Jako by neexistoval už nikdo jiný a jiná romská periodika, která při nejmenším činí totéž, co Romano kurko a Ondřej Giňa.

Nalejme si tedy čistého vína!
Jak známo, existují tato romská periodika: Amaro gendalos – měsíčník, Kereka – měsíčník původně pro děti, Romano kurko – měsíčník a Romano hangos – čtrnáctideník.
Výhrady vůči Romano kurko vycházejí z celkem oprávněného požadavku vydávat publicistické periodikum schopné podávat aktuální zpravodajství. Romano kurko je měsíčník (ač má ve svém názvu kurko – týden, neděle) a nemůže tedy v žádném případě plnit požadavek aktuálnosti.
Romano hangos je ve stejném nebezpečí jako Romano kurko. Vychází však 14denně – a samozřejmě za nepoměrně obtížnější finanční situace, protože má při dvojnásobné periodicitě k dispozici stejné finanční prostředky jako Romano kurko.
Pravda je taková: bude podpořeno periodikum, které bude vycházet jako týdeník. To je oprávněný a legitimní požadavek. Kdo to dokáže a kdo předloží důvěryhodný projekt na vydávání týdeníku, ten se znovu objeví na trhu. Tu možnost má i Romano kurko, pravda, je to možnost spíše teoretická. Romano kurko se mohlo pokusit už dávno přejít alespoň na 14denní periodicitu a ukázat, že na to má. Svalovat vinu na někoho jiného je snazší.
Zdá se, že by bylo též záhodno připomenout, proč vzniklo Romano hangos před čtyřmi lety. Vzniklo z konkurenčních důvodů. Romano kurko i Mikuláš Smoleň, jako šéfredaktor, měl monopol na to, co se píše, o čem se píše a kdo bude „připuštěn“. To byla hanba všech Romů! Mnozí se s tím nesmířili a vytvořili zdravou a potřebnou konkurenci. Výsledek byl okamžitý.
Vím, že mne za to někteří z vás nepochválí, ale řeknu to jasně: Nejde o zánik jednoho z výdobytků Romů – a pokud ano, pak jen v důsledku nedokonalosti toho výdobytku. Jde jen o zkvalitnění romské žurnalistiky. A to říkám i při vědomí toho, že Romano hangos může potkat stejný osud jako Romano kurko.
Karel Holomek

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál