Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Pastoři v Pardubicích

Na konci dubna se konalo v Pardubicích romské shromáždění s romskými pastory. Pořádalo je Křesťanské společenství Pardubice a šlo o evangelizaci Romů a svědectví bratří z Velké Británie a Francie o tom, co Bůh mezi Romy ve světě dělá. Kázali bratři Brova Lee, pastor sítě anglických romských sborů, a pastor Ouéta z Francie. Nesměly chybět ani romské chvály. Vedl je bratr jménem John, který se naučil dokonce i pár romských písní rozšířených u nás.

První večer přišlo okolo 50 lidí. Bratr John se představil: „Me man vičinav o Janko khatar Englando.“ (Jmenuji se Honza a jsem z Anglie.) A spustil chválu. Hrál jen na kytaru a výborně zpíval. Každou píseň opakoval několikrát, aby se mohli přidat ostatní. (Žádné fólie s texty samozřejmě nebyly, protože i když pravopis existuje, romštinou umí málokdo psát.) Pak mluvil bratr Brova, pastor z Anglie, který se věnuje mimo jiné i českým Romům. Podle něj je například ve Španělsku 6000 romských pastorů, ve Francii je romský sbor téměř v každém městě a pastorů je tam na 3000. Bratr Brova vede síť asi 20 sborů v Anglii, kam se v posledních letech soustředila misie mezi Romy, imigranty z ČR nevyjímaje.
Druhý den vyprávěl bratr Brova, jak se před 20 lety obrátil, a pak mluvil bratr Ouéta z Francie. Hovořil o tom, jak všechno začalo před padesáti lety v jednom francouzském městečku. Romové tam přišli prodávat na trh. Jeden z nich těžce onemocněl a doktoři mu dávali jen pár dní života. Na trhu někdo také prodával Bible a rozdával letáčky. Matka umírajícího chlapce si vzala letáček a dočetla se v něm, že Ježíš je živý a uzdravuje. Na letáku byla i adresa sboru. Vypravila se tam a požádala pastora, aby se za jejího syna modlil. Pastor odmítl, ale jeho asistent přišel do nemocnice, modlil se za umírajícího a ten byl uzdraven. Překvapení Romové zavolali své příbuzné a řekli jim: „Ten traktát říká pravdu. Ježíš je živý, a my jsme to nevěděli.“ Evangelium se rozšířilo jako lavina. Večer u ohně před svými karavany si povídali o Ježíši. Chtěli začít chodit do onoho sboru, ale nebyli přijati. Asistent pastora tedy odešel a založil romský sbor. (To mi připomíná vznik Armády spásy.) Romové si četli ve sboru Bibli a mnozí se stali pastory. Vypravili se na další místa kázat Romům evangelium: do Anglie, Itálie, Španělska, Ameriky, Ruska a dokonce i do Číny.
Po shromáždění oba večery následovala výzva k přijetí Pána a modlitby za nemocné. Kázalo se jasné a jednoduché evangelium. Prosté, ale mocné. Bůh mluvil k Romům sice anglicky, ale romským způsobem. Průběh shromáždění včetně fotografií je zaznamenán na CD. Pokud o ně máte zájem, kontaktujte KS Pardubice,
např. e-mailem: pardubice@kaes.cz.

Daniel Němec, Armáda spásy Praha

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál