Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Už první z koncertů tradiční romské hudby se povedl

Přehled romské hudby je nedílnou součástí každého festivalu Khamoro. Letos se návštěvníci seznámili s tradičními romskými skupinami i jazzovými formacemi. První z koncertů hudby tradiční se konal ve čtvrtek 27. května v pražském klubu Roxy a setkal s velkým ohlasem.

Příchozí se před klubem tlačili již dlouho před začátkem a věděli proč. Během večera se jim představily čtyři romské skupiny ze všech částí Evropy. Klub byl nabitý energií a kdo se nenechal otrávit poněkud koženým moderováním hlasatelek z Rádia ROTA, užil si zajímavý večer.
Jako první se na pódiu představili rumunští Fanfara din Cozmesti se svým žesťovým ansáblem. Ačkoliv byla jejich hudba velmi zajímavá, v rámci tradiční romské hudby byla přece jenom poněkud netradiční, a publikum se jim do varu přivést nepodařilo. Pomalý začátek se nevyplatil už nejedné kapele.
Tancechtiví návštěvníci si však na své přišli poté, když jim zahrála hradecká kapela Terne čhave. I když její členové už také nepatří mezi nejmladší, rozbalili to, jak se na mladé kluky sluší a patří. Hned zpočátku nasadili rychlé tempo, které jim vydrželo po celou dobu vystoupení. Jako jediní domácí účinkují naši zemi opravdu nezahanbili. Těžko říct, zda to byla právě domácí půda, proč se ten večer setkali s největším ohlasem.
Ziringaglia ze slunného jihu Itálie ukázala, co dovede, již při slavnostním defilé. Kdo se během ukázkového vystoupení na Staroměstském náměstí nechal nalákat, určitě nebyl zklamaný. Jejich směs barvité hudby nechala prostor charakteristickému využití akustických nástrojů a radostnému projevu sólistů. Skupina nezapřela smysl pro experiment a show.
Na závěr patřil Viktoru Buzyljovu a Zlatým cikánům Ruska. Přestože Buzyljov je znám svým sametovým hlasem, procítěným zpěvem a skvělou kytarovou techniku, na pódiu se trochu ztrácel. Ohnivé, vášní nabité vystoupení jeho tanečníků a tanečnic totiž nešlo přehlédnout. Jestli večeru do té doby něco chybělo, byl to právě tradiční romský tanec. Kdo si však počkal až do konce, určitě odcházel spokojený.
První koncert v Roxy všem ukázal, že festival Khamoro byl i letos jedinečnou kulturní událostí, kterou by si neměl nikdo nechat ujít.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál