Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Útok na mladé Romy v Krnově

Krnov (red) – Skupina maskovaných mladíků ve věku 20 až 22 let z Opavy napadla 7. května romskou mládež, která se u bývalého smetiště v Krnově učila řídit automobil. Mladíci tyčemi vymlátili v autě okna, dvacetiletou dívku udeřili do zátylku a způsobili jí viditelný otok, 16letému chlapci způsobili odřeniny a bouli. Další dívka vyvázla bez zranění.

Podle policie šlo jednoznačně o rasově motivovaný incident. Romové dokonce tvrdí, že to byla trestní výprava. „Přijeli dvěma auty a začali je mlátit,“ řekl předseda Ligy pro lidská práva Jozef Baláž. „Z Opavy do Krnova vyjeli za účelem napadení osob romské národnosti,“ uvedla policejní mluvčí. Nejdříve se podle svědků zdržovali na Cvilíně, potom přejeli do prostor k bývalému smetišti v Krnově. „Využili odlehlosti místa,“ dodala mluvčí s tím, že obvinění násilníci také poškodili automobil, jehož oprava bude stát přibližně pět tisíc korun.
Během výslechů všichni tři popřeli, že by patřili k hnutí skinheads či jiné ultrapravicové organizaci. Podle nejmenovaného policejního zdroje kriminalisté však nejméně o jednom z nich tyto informace mají.
V Krnově nejde o první útok na Romy. Už v letech 1996 a 1998 město nechvalně proslulo žhářskými rasovými útoky. Čtyřem útočníkům, kteří v roce 1996 vhodili zápalné lahve do dvou romských bytů, soud uložil podmíněné tresty, pátého poslal na tři roky do vězení. Při druhé vlně žhářských útoků skupina rasistů vhodila zápalnou láhev do bytu, kde v jednom pokoji spalo šest lidí. Osmačtyřicetiletá žena při tom utrpěla těžké popáleniny na celém těle, její druh na noze. Jednoho ze tří obžalovaných skinů poslal soud na dva roky do vězení, ostatní zprostil pro nedostatek důkazů obžaloby. Místostarosta Krnova Jaroslav Vrzal útoky proti Romům odsuzuje. „Vytváří napětí v sociálních vrstvách a nevedou k ničemu dobrému,“ řekl. Dodal, že Krnov se nevymyká počtem příslušníků romské komunity z normálu a že radnice se snaží s Romy úzce spolupracovat.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál