|
S romskými podnikateli jednal plzeňský primátor
Romští podnikatelé Štefan Bandy a František Duna se obrátili na plzeňského primátora Jiřího Šnebergera (ODS) se stížností na postup představitelů radnice obvodu městské části Plzeň 1. Na základě údajně zjištěných nedostatků požadovali zrušení smluv s romskými firmami zajišťujícími čištění a úklid komunikací a zeleně tohoto obvodu. Majitelé firem se cítí diskriminováni.
Podle představitelů radnice vznikla krizová situace proto, že romské firmy neprováděly úklid podle podmínek sjednaných ve smlouvě z roku 2002. Romští podnikatelé naopak tvrdí, že ze strany radnice dostatečně nefungují kontrolní mechanismy, a všechny komplikace začaly vznikat teprve po nástupu nového vedení radnice. „Úklidové práce zajišťujeme již od roku 1992 a nikdy jsme neměli problémy s kvalitou naší práce,“ říká Štefan Bandy. František Duna upozornil, že veškeré práce jeho firma eviduje v deníku a za jejich kvalitou práce si stojí. Podle něj problém spočívá v tom, že ke smlouvě uzavřené mezi radnicí a romskými firmami byly přijaty dodatky, včetně toho, že smlouva se uzavírá na dobu neurčitou. „Vedení radnice nám šlape na paty, aby se nás zbavilo, ale podle uzavřené smlouvy to udělat nemůže. Proto jsme dostali pokutu, proto je najednou tolik kritiky a poukazování na nedostatky,“ míní Duna.
Starosta Jaroslav Winkelhofer tvrdí, že uzavřená smlouva je nestandardní a je třeba vycházet z podmínek smlouvy, která byla uzavřena po výběrovém řízení. Místostarosta Jiří Uhlík (oba ODS) je proto, aby se dodatky ke smlouvám zrušily.
Primátor Šneberger navrhl, aby se radnice vrátila k původním smlouvám uzavřeným podle výběrového řízení, a aby se zlepšil systém kontrol provedených prací s tím, že členem kontrolního týmu bude také Rom. Na tomto řešení se nakonec všichni dohodli. Po třech měsících se uskuteční další jednání, na němž se vyhodnotí výsledky přijatého řešení.
Účast primátora na jednání tedy splnila svůj účel i očekávání a přispěla k věcnému projednání záležitosti. V současné době, kdy se velká většina Romů potýká s nezaměstnaností, je na pováženou, aby dlouhodobě zaměstnaní Romové ztratili práci jen proto, že nejsou správně řešeny administrativně právní záležitosti na straně radnice.
Dezider Giňa
|