|
Ceija Stojková vystavuje ve Vídni
Přežila koncentrační tábory v Osvětimi a Bergen-Belsenu. Po válce se vrátila do Rakouska, kde však její etnická skupina byla i nadále diskriminována. Od konce 80. let minulého století píše, maluje a věnuje se i hudbě. Ceija Stojková je první romskou ženou v Rakousku, která s vyprávěním o svém nelehkém osudu vystoupila na veřejnosti. Její působivé obrazy jsou nyní vystaveny v Židovském muzeu ve Vídni.
Ceija Stojka se narodila 23. května 1933 v Kraubarthu v rakouském Štýrsku jako pátá z šesti dětí. Rodiče patřili k romské rodině kočovných Lovárů z Burgenlandska. V roce 1941 byla rodina deportována do Osvětimi, Ceija pak odtud byla spolu s matkou a jednou tetou převezena do ženského tábora v Ravensbrücku, osvobození se dožila v táboře Bergen-Belsen. Kromě ní přežila z rodiny čítající více než 200 příslušníků holocaust již jen její matka a čtyři sourozenci. Po návratu do Rakouska se Stojkovi vrátili k původnímu kočovnému způsobu života, na okraji společnosti a v zemi, kde Romové byli obyvatelstvem i úřady nadále diskriminováni.
O svém utrpení a přežití i o likvidaci rakouských Romů a Sintů během druhé světové války napsala Ceija Stojková autobiografickou knihu Žijeme v utajení, která vyšla v Rakousku v roce 1988. Výraz svým tíživým zážitkům a životním zkušenostem dává Stojková i prostřednictvím obrazů. Dílo jedenasemdesátileté autodidaktky je na jedné straně charakteristické děsem z lidské brutality a hlubokým smutkem nad zavražděnými, na druhé straně vyzařuje také silnou energii a radost ze života, plnou vzpomínek na nevázanou existenci na cestách a na krásy přírody a života. Ceija Stojka maluje obrazy, které poukazují na krutý a smutný svět, zároveň však vnímají a zrcadlí i jeho nádheru. Obě tyto základní polohy jejího díla lze sledovat na výstavě ve vídeňském Židovském muzeu, která je vůbec první expozicí tohoto muzea věnovanou příslušnici rakouské etnické skupiny, jejíž osud, kultura a tradice zůstávaly dosud spíše opomíjeny.
Výstava Ceija Stojková – život bude otevřena do 6. března 2005 v Muzeu Judenplatz ve Vídni. Otevřena je denně kromě soboty od 10 do 18 hodin, v pátek do 14 hodin. Základní vstupné 3 eura, zlevněné 1,50 eur. Další informace na www.jmw.at.
Eva Hulanová
|