Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Velká nezaměstnanost Romů – stále aktuální

Le Romenge šaj šigitinen ča o Roma
O Roma paš o komuňisti kerenas buči, has len furt le čhoneskero počiňiben u vaš oda peske dživenas feder sar adadžives. Adadžives le Romen nane buči, ňiko na kerel, le Romenca hin bares bibachtales. E demokracija len pekel tele, kerel lendar bare žobraken, dživen moneki čores.

Adadžives hin ajso ideos, kaj e podpora le Romenge na šigitinla,ada hin ča pre oda, kaj te na meren andre bokh. O čačipen hin ajso, hoj e podpora le Romenge ča ubľižinel. Na počinen o khera, pijen, khelen automati, droginen, dochuden pes andro berteni, nasvaľon. Talam o Roma meren the angl´oda, kaj avka phares dživen.
Nekhbareder romano problemos hin oda, kaj le Romenge ňiko na šigitinel la bučaha. O Čechika firmi le Romen andre buči na len,vaš oda kaj Romen na kamen. U amare romane podňikateľa choc chuden pre amare čechika Roma zakazki, ta andre buči len tiž na kamen angl´oda, kaj te na počinen vaš lenge o daňi the o pojistki. Keren paš lende prokales o Roma the o gadže pal e Slovensko. O romane podňikateľa the o romane organizaciji šaj bi pes thovenas andre kupa the jekhetane šaj bi le Romenge šigitinenas adaj pro Čechi. Šaj bi kerenas jekhetane projekti sar te šigitinel le Romenge la bučaha, kaj len te thovel andre buči. Kampolas bi te apeľinel pro uradi, pre vlada, pro MPSV, kaj te dochuden le štatostar zakazki. Ko bi kada kereles, ta bi les avelas olestar bari chasna, ajse hin o zakoni.
Vakerdžom Romenca so nakeren buči, so bešen khere, kamavas te džanel sar pes lenge dživel.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál