Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Sorbona mně dala strašně moc

Loni v září začala pracovat v romské divizi Diana Kirilová z Bulharska. Ve Francii žije od roku 1998. Letos dokončila doktorandské studium na pařížské Sorboně a od 6. září pracuje v Radě Evropy v oddělení Romů a migrace na pozici projekt manažer. Zároveň je první Romkou v romské divizi.

Diano, před několika měsíci jsi dokončila školu. Co jsi studovala a kde?
V bulharském městě Lom, odkud pocházím, jsem vystudovala střední školu se specializací na jazyky. Potom jsem začala pracovat jako dobrovolnice pro nadaci Lom Foundation. Romové tvoří v Lomu padesát procent obyvatel a stejný je i poměr romských a bulharských pracovníků v této organizaci. Získala jsem tam pracovní zkušenosti a stala se regulérní členkou nadačního týmu. Fungovala jsem jako koordinátorka mnoha vzdělávacích projektů a pracovala přímo s romskými rodinami. Už tenkrát jsem se zúčastnila několika mezinárodních seminářů a tréninků. V roce 1998 jsem se na jednom semináři ve Francii dozvěděla o možnosti studovat na pařížské University of Oriental Studies obor romština a civilizace. Na této univerzitě jsem absolvovala jako bakalář, poté jsem pokračovala na Sorboně, kde jsem absolvovala jako magistr a následně ukončila i doktorandské studium v oboru vzdělávací vědy.

Sorbona je univerzita s výborným renomé…
Ano, jsem ráda, že jsem měla možnost studovat právě tam. Dalo mi to strašně moc. Měla jsem výborné profesory a poznala studenty z celého světa. Navíc jsem během studií pracovala v Gypsy Research Centre na Sorboně.

Co děláš nyní konkrétně v Radě Evropy?
Zabývám se projekty, která se týkají romských žen, vzdělávání, zdraví a jako členka týmu jsem samozřejmě zároveň zapojena do všech aktivit romské divize.

Vím, že před několika lety jsi tam byla jednou z prvních romských stážistek.
Ano, stáž jsem absolvovala na jaře 2002. Nepracovala jsem pouze pro romskou divizi, ale také pro oddělení minoritních jazyků. Vypracovala jsem kompletní zprávy o Bulharsku a Makedonii, které se týkaly nejen situace Romů, ale také dalších menšin. V rámci stáže jsem také přeložila mnoho dokumentů do romštiny. Když moje stáž skončila, pracovala jsem pro Radu Evropy jako konzultantka a tlumočnice.

Cítíš se ve Francii jako doma?
Už ano, žiji tady od roku 1998 a do Bulharska jezdím pravidelně za svojí rodinou na návštěvu.

Co bys vzkázala Romům?
Aby bylo víc takových, kteří budou mít vyšší vzdělání. Opravdu bych si přála, aby Romové měli více příležitostí účastnit se procesu rozhodování na všech úrovních.

Martina Pokutová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál