Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail



  Co bude dál

Zamyšlení nad případným snižováním sociálních dávek Úroveň života v sociálním systému upadá každým rokem víc a víc, obzvlášť u Romů. Největší vliv na tom má nezaměstnanost, která zároveň ovlivňuje i jejich postavení ve společnosti. Na sociálních dávkách jsou už skoro všichni Romové a ani budoucnost nic dobrého nevěští.

Parlament se v poslední době navíc zabývá otázkou, zda snížit sociální dávky či ne. Přesto že opatření má působit plošně, nejvíc budou trpět Romové. Sociální systém jim vytváří takovou chudobu, že už nežijí, ale jen živoří. Skoro nikoho nezajímá, jak budou žít, společnost má hlavně strach z krádeží, rabování a přepadávání lidí na potkání. Média by už nejraději byla při tom a chtěla na cikánské bídě vydělávat. Jenže já nejsem si docela jist, jestli je to bída Cikánů. Nedej Bůh, aby se tak stalo, to by média ukázala v celé své kráse svoji schopnost (nebo neschopnost?). Velice přesně by popsala situaci, ale už nic víc. Kdo udělal z Romů zloděje, kdo je za to odpovědný a proč kradli, to by už nebylo podstatné. Parlament ještě ani neschválil snížení sociálních dávek a redaktoři se už vyptávají Romů, zda budou krást a rabovat, už vyvolávají paniku. Lidé mají z Romů strach, věří, že jak rabovali na východním Slovensku, tak budou rabovat i tady.
Pokud se opravdu sníží sociální dávky, postihne to i Čechy, kterých je v sociální sféře nejvíc. Jich se ale novináři nevyptávají, jak zareagují. Anebo nevědí, že takové opatření by mělo největší dopad na Romy? Jisté je, že současný sociální systém Romy ubíjí a pohřbívá.
V novinách se nedočtete, že Čech práci dostane a Rom ne. Že stát nemá pro Romy práci, ale po nich vyžaduje, aby si ji našli. Že staří i mladí Romové chtějí pracovat a žít, že nechtějí žebračenku. Že jsou chudí proto, že ztratili práci, že toto je ten problém. Ale že se tím nikdo nezabývá.
Já osobně si myslím, že k rabování nemůže dojít, protože tady není taková bída, jako na Slovensku. Nejsou tady romské osady a Romům se žije líp než na východě. Tady se hlady neumírá, tady je životní úroveň jiná. Pokud sníží sociální dávky, lze očekávat, že Romové vyjdou do ulic a budou stávkovat. Takové je jejich právo. Na sociálních dávkách je víc gádžů než Romů. Jak nebudou mít nezaměstnaní co jíst, budou nuceni krást a rabovat všichni – černí i bílí. A kriminalita poroste. Proto by bylo lepší řešit nezaměstnanost, než snižovat dávky. Romové za komunistů pracovali ve všech státních sférách, například inženýrské sítě vybudovali v celém Československu. Práce se nebojí, jsou zvyklí pracovat, a proto je nutno s nimi počítat. Stát jim v tom však musí pomoci.
Když dojde ve světě k velké katastrofě, republika a její občané podpoří postiženou zemi finančně i materiálně. Já tvrdím, že romský problém je stejně velká katastrofa, navíc letitá. Myslím, že by stálo za to ukázat světu život Romů v ČR a na Slovensku. Věřím tomu, že ze zahraničí by pomohli řešit tento problém. Je to paradox: psích útulků v zemi přibývá, ale romských těžkostí neubývá. A pokud dojde ke snížení sociálních dávek, budou problémy Romů trvat dál a oni budou žít ještě hůř než dnes.

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledávání



Radioľurnál

Radioľurnál