Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Úspěchy boxerů nejsou zadarmo

Box Club – Gaži Brno vznikl v roce 1997, jeho zakladatelem, sponzorem a prezidentem je Ladislav Gaži. Vyrůstali v něm, boxovali a boxují dnes už známí a úspěšní boxeři, mnohonásobní mistři republiky, olympionici a držitelé různých cen a vyznamenaní.

Tréninky, tvrdý režim a dobré vztahy přinesly klubu nenáhodné úspěchy. Mužstvo vstoupilo do soutěže první ligy a vyboxovalo si výhru. Potom postoupil oddíl do tehdejší interligy, kterou tvořila silná mužstva – čtyři slovenská a tři česká. V této soutěži, která trvala až do roku 2002, získal oddíl dvakrát titul Vicemistr interligy boxu. Oddíl má už i své nejúspěšnější sportovce, jedním z nich je mnohonásobný mistr ČR v juniorské a seniorské kategorii Ivan Dunka. Tento šampión ve váze 54–57 kg je jedním z největších talentů domácího i světového boxu. Účastnil se ME mužů v Pule (Chorvatsko), kvalifikace na OH v Plovdivu (Bulharsko), stal se vítězem váhové kategorie do 57 kg v utkání s Francií, mezistátního turnaje Helebrand v Moravské Třebové a je vítězem všech extraligových utkání 2003/2004.
K největším úspěchům klubu však patří výsledky za rok 2003/2004, v této sezoně získal oddíl druhé místo v extralize České republiky týmů. Klubu přinesli úspěchy i jednotlivci. Na mistrovství republiky mužů v Karviné získali první místo (57kg), druhé místo (60kg), druhé místo (75kg), třetí místo (69kg). Na GP mužů v Ústí nad Labem, druhé místo (81kg). V sezoně 2004/2005 hodlá Box Club – Gaži Brno nadále rozvíjet spolupráci s jihomoravskými kluby a společně s nimi zajistit úspěšnou reprezentaci jižní Moravy. Hlavní prioritou bude opět extraliga družstev, kde se pokusí obhájit loňské druhé místo. A netají se ani tím, že se pokusí bojovat o titul mistra ČR. Klub chce startovat i na zahraničních turnajích a uvažuje o postupném zapojení do profesionálních soutěží a turnajů. Už dnes klub svými úspěchy a vytčenými cíli reprezentuje nejen Brno a Jihomoravský kraj, ale také Českou republiku.
Box Club – Gaži Brno má také oddíl dětských boxerů a dokonce se rozrostl o kategorii ženského boxu. Prezident klubu Ladislav Gaži a jeho bratr Josef Bajer mají také program na podporu romské mládeže. Cílem projektu je dát příležitost romským talentovaným sportovcům, poskytnout jim vzdělání a začlenit je tak do běžného života společnosti. „Je třeba motivovat mladé Romy k seberealizaci, aby nepropadli drogám,“ říkají oba bratři.

Nejúspěšnější boxer oddílu Ivan Dunka (19)
Tento reprezentant Box Clubu – Gaži Brno je odchovancem boxerského klubu Sokol Kroměříž. Do BC přestoupil v roce 1999, rok poté se stal členem SCM Brno, kde ho vedli trenéři M. Kubánek a E. Savov. Dunka je desetinásobným mistrem ČR v kategorii kadetů, juniorů a mužů ve váze 48 až 54 kg. Předloni se stal mistrem ČR v kategoriích kadet, junior, muž. Je platným členem juniorské reprezentace ČR a od loňska je i členem reprezentace ČR seniorů. Startuje v extralize ročník 2003/2004 za tým BC Gaži. Odboxoval 142 utkání; z nich vítězně 119, nerozhodně osm a poražen byl 15krát. Zvítězil na MT turnaj OH Nadějí Nitra 2000, MT– Permoníček 2002, MT – Celebrant v Moravské Třebové 2002, MT – 2. turnaj OH Nadějí v Ústí nad Labem 2003. Startoval na mistrovství Evropy kadetů 2002 v Liverpoolu (Velká Británie), 51 kg, kde získal páté a osmé místo. Vloni absolvoval přípravu se seniorskou reprezentaci ČR a po vítězství v MU juniorů ČR – Litva, byl nominován na mistrovství Evropy 2004 v Pule ve váze 54 kg.

Několik slov z Bulletinu 2004/2005, která pronesl k přátelům a příznivcům boxu prezident klubu Ladislav Gaži
Dovolte mi, abych touto cestou poděkoval všem, kteří svou prací napomohli k úspěchům našeho klubu v uplynulé sezoně. Druhé místo našeho seniorského klubu v české extralize je pro nás velkým úspěchem. Ale přiznám se, že jsme toužili porazit letitou tradici sbírání mistrovských titulů severu – Ústí nad Labem. V útoku na titul nás pozastavila remíza 9:9 v Mostě a tuto bodovou ztrátu v konfrontaci s ústeckými boxery jsme už nedohnali. Přesto jsme si zcela suverénně udrželi druhé místo v tabulce extraligy a v nadcházející sezoně hodláme náš útok na titul zopakovat.
Do výčtu našich úspěchů je třeba zařadit i titul mistra ČR, který vybojoval v květnu v Karviné Ivan Dunka ve váze do 57 kg. O dvě stříbrné medaile se zasloužil Pavel Duda ve váze do 60 kg a Petr Novotný ve váze do 75 kg. V barvách našeho klubu pravidelně hostuje i bývalý olympionik Pavol Polakovič z Prostějova, který vybojoval titul mistra ČR ve váze do 91 kg. Velký talent Dunka byl také jedním ze dvou českých boxerů, kteří startovali na mistrovství světa juniorů v Korejské republice. Chloubou našeho klubu je i mládež, která se prosazuje i v celostátních soutěžích.
Do nové sezony vstoupíme se značně pozměněným a posíleným týmem, ale budeme spoléhat také na naše bývalé opory. V druhé polovině loňské sezony jsme našli zázemí pro naše boxerské zápasy v hale na Kounicově ulici. Naším cílem je ukázat divákům nejen kvalitní box, ale i je pobavit. A proto bude náš sportovní program prokládán kulturním vystoupením známých brněnských umělců.

Gejza Horváth

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál