Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Slovensko se dočkalo prvního odškodnění za morální újmu

BudapešŤ/Bratislava (jk) – V konečném verdiktu z 19. ledna Krajský soud v Banské Bystrici rozhodl poprvé v historii slovenského soudnictví o odškodnění za morální újmu, kterou utrpěli příbuzní oběti rasově motivovaného trestného činu.

Případ se týká vraždy 17letého Roma Mária Gorala, které se v Žiaru nad Hronom dopustili v roce 1995 přívrženci hnutí skinheads. Dne 21. července byl Mário pronásledován v ulicích města skupinou skinheadů, kteří ho pobodali a zbili do bezvědomí, následně polili vznětlivou kapalinou a zapálili jej. Mário utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně na 63 procentech těla a po deseti dnech na následky zranění v nemocnici zemřel. Přestože policie původně obvinila z vraždy 17 osob, pouze dvě byly nakonec usvědčeny.
Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) je do případu zapojeno od svého založení v roce 1996. Součástí snah o náležitou nápravu pro rodinu Mária Gorala bylo, že ERRC společně s místním obhájcem Dr. Bohumírem Bláhou podalo v roce 1998 žalobu s cílem získat finanční odškodnění za duševní újmu, jíž utrpěla nejen oběť, ale i její matka. Neformální posudek, který ERRC zaslalo jako součást žaloby, poukazoval na mezinárodní a srovnávací právní standardy s ohledem na nárok na nefinanční odškodnění, který vznesl obhájce. Tvrzení ERRC se zakládalo na tom, že Máriova matka Nadežda Borošová utrpěla vraždou syna dvě různé morální újmy. Krajský soud souhlasil a přiznal jí odškodnění 300 tisíc Sk.
ERRC, které považuje verdikt za zásadní průlom v úsilí o ukončení rasově motivovaného násilí, je nadále zapojeno do dalších případů rasově motivovaných trestných činů na Slovensku, včetně vraždy Anastázie Balážové z roku 2000.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál