Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Studenti se přestěhovali z Kolína do Čáslavi

Čáslav – Romská střední škola sociální sídlí od poloviny února v budově zvláštní školy v Čáslavi. O přesném datu stěhování nevěděl ani čáslavský městský úřad a představitelé Středočeského kraje. Krátkodobou smlouvu na 90 dní uzavřeli zřizovatelé školy pouze s ředitelem Františkem Boháčem, který má tento druh kontraktů ve své kompetenci. Majitelem budovy je však Krajský úřad Středočeského kraje.

„S romskou střední školou jsme jednali o poskytnutí nových prostorů a uvolněné křídlo zvláštní školy bylo jednou z variant,“ uvedl jeho mluvčí Martin Kupka. „Přestěhování školy nás však trochu zaskočilo, protože kraj už v této době pracoval na své vlastní smlouvě se školou.“
Podle čáslavského místostarosty Jaromíra Strnada ale měly být prostory zvláštní školy využity pro vysokou školu neuniverzitního typu: „Nám samozřejmě nevadí, že zde sídlí romská škola. Pozastavujeme se však nad tím, že nás krajský úřad ani vedení školy o ničem neinformovaly. Pro město by byla vysoká škola velkým přínosem a přestěhování romské školy její existenci v Čáslavi ohrozilo. Nejsme nyní schopni jí nabídnout jiné prostory.“ Krajský úřad, jakožto primární zřizovatel vysoké školy, však případné komplikace popírá. „Podle vyjádření odboru školství nehrozí v tomto případě zásadní konflikt s plánovaným projektem vysoké školy,“ uvedl Kupka.
Smlouva střední romské škole vyprší zhruba v polovině dubna, o jejích dalších osudech ještě není rozhodnuto. Dlouhodobou smlouvu může se školou uzavřít pouze Středočeský kraj, který však tuto možnost teprve zvažuje. „Smlouva se připravuje a rada o tom bude rozhodovat. Nemohu předjímat, jak to dopadne, ale je to v kompetenci Středočeského kraje,“ řekl Kupka.
Ačkoliv se odpovědi a názory místostarosty Čáslavi, mluvčího Středočeského kraje a zřizovatelky školy Marty Tulejové rozcházejí, v něčem jsou si přeci jenom podobné. Ani jeden z nich nebyl schopen s určitostí říct, co se stane se školou, pokud jí nebude smlouva prodloužena.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál