Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Romské osady ve fotografii

BRNO – Až do 18. března jsou na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně k vidění fotografie Pavla Zuchnického z romských osad na Slovensku. Výstavu pořádá kabinet multikulturní výchovy.

Dvaadvacet barevných snímků vzniklo při příležitosti loňské charitativní sbírky Pod jedním nebem, kterou pořádalo Společenství Romů na Moravě. Její výtěžek do osady Rudňany tenkrát doručili pořadatelé sbírky za finančního přispění fakulty. Fotografie zobrazují především obdarované děti, ale i jejich rodiče. Ačkoliv je z nich na první pohled patrná nízká životní úroveň charakteristická pro mnoho slovenských osad, působí spíše veselým dojmem.
„Chtěl jsem přiblížit ne příliš růžovou situaci obyvatel romských osad lidem, kteří nemají možnost, aby ji viděli na vlastní oči,“ uvedl autor. „Byla to velmi zajímavá zkušenost a myslím, že by stálo za to, se tam znovu zajet podívat.“
Jiří Němec, vedoucí katedry sociální pedagogiky, pod níž kabinet multikulturní výchovy patří, nastínil při vernisáži budoucí činnost tohoto pracoviště: „Chceme v prostorách naší katedry otevřít malou galerii, ve které se budou pořádat podobné výstavy. Při schůzích představitelů pedagogických fakult českých a slovenských univerzit se snažíme najít nějaké řešení, které by trvale přispělo ke zlepšení situace a já věřím, že se nám to snad brzy povede.“
Pavel Zuchnický se narodil v roce 1964 v Ostravě, kde také absolvoval obor výtvarná fotografie na Lidové konzervatoři. Zajímá se hlavně o dokumentární a sociální fotografii. Za svoji práci obdržel již několik ocenění.

Zuzana Labantová

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál