Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Luhačovice Vlada Čecha

O víkendu 4. až 6. března uspořádala nadace Milana Šimečky již tradiční seminář, který je vždy zaměřen k závažným vnitropolitickým i mezinárodním událostem. Pořádá se pokaždé na pomezí mezi Českou a Slovenskou republikou. Luhačovice jsou tím pravým místem, nejen v tomto ohledu. Trávit čas v zasněžených lázních, byť pracovně, je příjemným a povzbuzujícím osvěžením.

Tentokrát byla jedna z částí orientována na záležitosti Romů českých i slovenských. Moderoval ho Svatopluk Karásek, poslanec českého parlamentu a vládní zmocněnec pro lidská práva.
Už sám fakt, že seminář věnoval pozornost věcem soužití Romů s jejich majoritami, svědčí o závažnosti problematiky. Diskuse se nevyhnula ani problematice identity Romů v souvislosti s tvorbou národa v moderních evropských společenstvích. Názor kulturních antropologů z plzeňské Západočeské univerzity – až sem se seminář dostal – byl kritizován zejména z poznatku neúnosnosti širokých zevšeobecňování při jejich stávajícím omezeném bádání a arogantním přístupem, pohrdajícím výsostnou snahou Romů o vlastní emancipaci. Ta k podobné diskusi nepatří.
Večer byl završen vystoupením romské kapely jedné z romských osad na východním Slovensku a Svatopluka Karáska, který se vrátil do svých mladších let za totality, kdy byl zpívajícím bardem. Představil něco ze svého repertoáru, když hrával po hospodách i jinde. Jeho vystoupení bylo odměněno bouřlivým potleskem.
Při konferenci nám ho zvěčnila 13letá Erička Horváthová. Posuďte sami, jak se jí to podařilo.

Karel Oswald

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál