Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Protiromské postoje ve francouzské televizi

Francouzská veřejnoprávní televize TV 5 odvysílala pořad C dans l´air na téma Delikvence: cesta Romů, v němž moderátor Yves Calvi zeširoka diskutoval o spojitosti mezi Romy a organizovaným zločinem.

Tato show z 11. února neobsahovala názor Romů ani romských expertů. Namísto nich vystoupil policista, člen extrémně pravicové organizace a profesor bez jakékoli profesionální zkušenosti s Romy, který propagoval hesla, jež údajně porušila francouzskou i mezinárodní legislativu.
Podle organizace ERIO (Evropská romská informační kancelář) byly při tom odvysílány neospravedlnitelné faktické chyby, podporující silně negativní stereotypní vnímání Romů. Právě ty jsou zodpovědné za jejich extrémní vyloučení z evropských společenství. Dá se říct, že velká část francouzských masmédií si prostřednictvím pořadu, který na jednu stranu citlivě pojednával o antisemitismu a islámofóbii, našla vhodného obětního beránka pro rasově motivované slogany – Romy. Reportáž byla přijata coby normální, pokud by však byla namířena proti afroameričanům či Židům, zásadním způsobem by poškodila diplomatické vztahy s USA nebo Izraelem, a byla by chápana jako podnět k rasové nenávisti. Ve zmiňovaném pořadu se dokonce objevily návrhy na vytvoření specializované policejní jednotky ke zjevnému řešení problematiky Romů. Účastníky panelové diskuse je charakterizovali jako zločince, prostituty, únosce dětí a mafiány. Podobný orgán přitom existoval během nacistického režimu jako Zigeunerzentrale – „profesionálně“ podnikal přípravy k vystavění táborů smrti pro Romy a Sinty. Následkem jejich zprovoznění bylo vyhlazení 90 až 95 procent populace Romů a Sintů v Německu a Rakousku.

Jana Kabeláčová
(z podkladů ERIO)

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál