Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mailfoto   Kniha, která donutí zamyslet se

Kniha Nechci se vrátit mezi mrtvé autorky Eriky Olahové je souborem 12 povídek vycházejících z romského prostředí psaných česky. Vznikaly v průběhu devadesátých let, avšak pouze jednu (Dítě) autorka publikovala již loni před vydáním knihy v romistickém časopise Romano Džaniben (č. 1–2/2001).

Většina zveřejněných povídek pracuje s tématem viny a trestu, přičemž přístupy se odlišují. Někdy je spojnice trestu a viny viditelná na první pohled, jindy je postava jakoby vhozena do tíživé a tragické životní situace. To, že se jedná o trest za provinění jí samotné nebo jejích příbuzných, se dozvídáme až později. Dalším výrazným tématem je budoucnost zobrazující se lidem v přítomnosti za pomoci snu či symbolu. I tato budoucnost je většinou tragická a neodvratitelná.
Povídky působí temným a naléhavým dojmem, z něhož tu a tam tryská světýlko naděje a štěstí (povídka Nechci se vrátit mezi mrtvé) a nejedná se o četbu před spaním. Kniha naopak nutí člověka zapřemýšlet nad tím, že každé naše jednání má svůj dopad nejen ten viditelný, ale i mnohem hlubší.
Erika Olahová se narodila 14. ledna 1957 ve Zvolenu. Již od 15 let pracovala – nejprve v továrně, poté jako servírka a kuchařka. V současné době žije v České Třebové.
Erika Olahová: Nechci se vrátit mezi mrtvé. Praha, Triáda 2004. Vydání první. 64 stran. Doporučená cena 96 Kč. Brožované vydání.

Zuzana Fojtíková

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál