Romano Hangos motto
ročník 9, číslo 7
vyšlo 2007-04-16

aktuální číslo
zprávy
rozhovor
názory
anketa
přílohy
reportáž
starší čísla
redakce
odkazy
e-mail  Londýnský soud projednával stížnost na ruzyňské kontroly

LONDÝN/PRAHA (ror) – Po třech dnech skončilo ve středu 24. července u londýnského vrchního soudu projednávání stížnosti šesti českých Romů na britské ministerstvo vnitra, aniž padl verdikt. Žaloba, kterou předložili loni v říjnu za žalující stranu právníci londýnského sdružení obránců lidských práv Liberty, vycházela ze skutečnosti, že britští imigrační úředníci odepřeli Romům fakticky vstup do země, když jim znemožnili nastoupit na palubu letadla směřujícího do Londýna. Žalující stranou je šest českých Romů a Evropské středisko pro práva Romů (ERRC).

Předseda Transeuropean Roma Federation se sídlem v Londýně Ladislav Baláž sdělil, že slyšení skončilo bez konečného soudního výroku. Naznačil, že jednání, původně plánované jako dvoudenní, bylo vzhledem k závažnosti projednávaného případu nutné prodloužit o další den. Baláž odhadl, že verdikt by mohl padnout v září. Na pozdějším vynesení rozhodnutí soudu se podepisuje i skutečnost, že v srpnu má londýnský soud prázdniny.
Šestice Romů předložila žalobu na britské úřady v souvislosti s postupem britských imigračních úředníků na ruzyňském letišti. Případ se vztahuje k loňskému červenci. Všichni žalobci patří do skupiny osob, kterým britská strana zamítla fakticky vstup na britské území, a to bez ohledu na to, že měli platné cestovní doklady i letenky a jako občané ČR nepotřebovali ke vstupu do Británie víza. Mezi odmítnutými byla i žena, která chtěla navštívit svou vnučku. Proto se rozhodli u londýnského soudu stěžovat na diskriminační a ponižující postup britských imigračních úředníků.
Dohodou, že na ruzyňském letišti mohou úřadovat britští imigrační úředníci, se česká vláda snažila loni v létě řešit hrozbu zavedení víz ze strany Londýna. Kontroly se na letiště „podle potřeby“ vracejí i letos. Zejména pak v poslední době, kdy opět vzrostl počet romských žadatelů o azyl. Při dvanáctém kole britských konzulárních kontrol, které v Ruzyni trvaly od 23. června do 11. července, neuspělo u pohovorů s úředníky 82 lidí. Převážně se jednalo o Romy, ale po upozornění, že praxe britských imigračních úředníků je rasistická, byl odmítnut i vstup několika zejména mladším lidem, kteří nemohli prokázat dostatečné množství peněz na pobyt ve Velké Británii.

přečtěte si
-> Noviny ke stažení

téma

redakce
Romano Hangos/Romský hlas
vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, vydává Společenství Romů na Moravě
Adresa redakce:
Francouzská 84, 602 00 Brno
tel.: +420 545 246 645
fax: +420 545 246 674
email: rhangos@volny.cz

vyhledáváníRadioľurnál

Radioľurnál